Do hry o zámek v Buštěhradu u Kladna, známý z korupční kauzy středočeského exhejtmana Davida Ratha, vstoupil nový hráč. Je jím město Buštěhrad, jehož zastupitelstvo se usneslo požádat Středočeský kraj o navrácení objektu.

Podle starostky Buštěhradu Daniely Javorčekové rozhodla obava ze soužití s případným novým vlastníkem krajské části zámku. Tím by se mohla stát skupina ukrajinských investorů, s níž kraj jedná od počátku letošního roku a která chce v zámku po rekonstrukci zřídit hotel a luxusní apartmány.

"Vlastníkem opravené čtvrtiny zámku je Městský úřad s knihovnou, a kdyby se do druhé části nastěhoval nový majitel a začal tam realizovat nějaké svoje představy, nemusela by spolupráce vyjít. Raději sami seženeme peníze na opravu a najdeme lepší využití, než je chystaný hotel," říká starostka.

Odborníci se shodují, že oprava zdevastované budovy si vyžádá minimálně 150 milionů korun. Třítisícový Buštěhrad přitom loni hospodařil s příjmy 65 milionů korun a podle současných pravidel pro eurodotace mohou s penězi počítat jen památkové objekty v kategorii národní kulturní památka či památka UNESCO, což buštěhradský zámek není.

"Počítáme s dotacemi na chráněné bydlení pro seniory nebo na startovací byty pro mladé rodiny," poodhaluje starostka Javorčeková představy, jak by radnice navrácené a opravené prostory zámku ráda využila. "Také budou dotace na komunitní centra, takže bychom tu mohli udělat zázemí pro spolky. Případně se pokusíme sehnat spolupracující instituci nebo zámek prodáme. Ovšem sami bychom si rozhodli komu," zdůrazňuje starostka.

Kraj si bude vybírat

Středočeský kraj se k rozhodnutí buštěhradské radnice staví vstřícně a nevylučuje ani možnost bezúplatného převodu zámku na město. "Nicméně nemohu teď říct, komu dáme přednost, to záleží zejména na podmínkách, které nabídne ukrajinský investor i město Buštěhrad," uvedl krajský radní pro majetek a veřejné zakázky Martin Macháček (STAN). "Budeme žádosti pečlivě hodnotit a zvažovat jejich výhody a nevýhody. Jedním z hlavních kritérií bezpochyby bude využití objektu, proto jsem už požádal obě zainteresované strany o vyjádření, čemu by měl zámek sloužit," dodal.

Macháček předpokládá, že poprvé by krajská komise pro majetek mohla o buštěhradském zámku jednat už na svém příštím zasedání 24. března. "Nový vlastník by měl zámek převzít zhruba do tři čtvrtě roku," odhaduje středočeský radní.

Areál buštěhradského zámku městu v minulosti už patřil. Převzalo jej roku 2003 zcela zničený od soukromé společnosti Petersburg. V roce 2010 se vlastníkem parku a tří čtvrtin zámku stal bezúplatným převodem Středočeský kraj. Městská část a park byly následně opraveny, ale k rekonstrukci krajské části objektu už nedošlo. Kvůli zatčení tehdejšího hejtmana Davida Ratha v květnu 2012 se nepodařilo včas podat žádost o dotaci z evropských fondů.

Pozdější pokusy kraje sehnat pro stavbu nové využití či nového majitele selhaly. Například v roce 2014 chtěli zámek proměnit v hotel investoři z Francie, z plánů však sešlo kvůli financím.