Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Okresní soud v Kolíně ve středu potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. Mašínová teď může požádat o dědické řízení, ve kterém by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky.
"Mám velkou radost, cítím se moc dobře. Jsem ráda, že v České republice ještě existuje spravedlnost," řekla u soudu Mašínová.
Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání, podle zástupce Státního pozemkového úřadu se bude celým případem ještě zabývat vláda. Proti jeho tvrzení se postavil právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. Podle něj stát již nemá důvod se věcí zabývat, protože je známo, kdo byl majitelem statku a kdo ho má nyní zdědit.
Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek svým dětem - Ctiradovi, Josefovi a Zdeně. Mašínová tvrdí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.
Rod Mašínových na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínovi se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.
Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist