Hnutí ANO by i v únoru vyhrálo jednoznačně sněmovní volby před ČSSD, uvádí aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti lednu mírně ztratila KSČM, stále však udržela třetí pozici následována ODS. Zastoupení v dolní komoře by podle modelu uhájily také ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

ANO by získalo 31,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně než v lednu. Podpora ČSSD podle modelu naopak vzrostla z 19 na 20 procent.

O tři procentní body přišla proti minulému měsíci KSČM, nyní by byl její volební zisk 10,5 procenta. Na tuto levicovou stranu se v únoru dotahovala ODS s deseti procenty, což v porovnání s lednem znamená výsledek o procentní bod vyšší.

Stejné vylepšení zisku jako ODS zaznamenala v únorovém modelu KDU-ČSL, a to na devět procent.

Pokud by šli lidovci do voleb se Starosty a nezávislými, jak o tom obě uskupení uvažují, hnutí by přidalo jedno procento. Jde o stejný výsledek jako minulý měsíc. Také TOP 09 by aktuálně zopakovala lednový zisk 6,5 procenta.

Z ostatních uskupení by měli nejblíže k pětiprocentní uzavírací hranici a tím tedy k poslaneckým mandátům hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a Piráti shodně se třemi procenty hlasů. Strana zelených by dostala 2,5 procenta hlasů, Úsvit-Národní koalice procento.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 6. do 19. února. K urnám by se dostavilo 59 procent lidí oprávněných volit, o procentní bod méně než v lednu. Deklarovaná účast by tedy byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž přišlo 59,5 procenta voličů.