Vláda schválila, že uvolní finanční prostředky ve výši tří miliard korun na opravy silnic nižších tříd. Krajům rozdělí 2,5 miliardy z fondu dopravní infrastruktury a půl miliardy z vládní rezervy.

Loni kraje na opravy silnic dostaly od státu tři miliardy korun, v roce 2015 to bylo 4,4 miliardy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v minulosti uvedl, že stát by měl letos krajům poskytnout stejně jako loni, tedy tři miliardy.

Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok navrhoval rozdělit z vládní rozpočtové rezervy 1,5 miliardy. Podle Sobotky by ale nebylo rozumné na začátku roku rozpustit téměř polovinu ze čtyřmiliardové vládní rozpočtové rezervy.

"Jsem rád, že jsem jako předseda vlády uspěl v tlaku na ministra dopravy," uvedl premiér v tiskovém prohlášení. Ťok navrhoval rozdělit z vládní rozpočtové rezervy 1,5 miliardy. Podle Sobotky by ale nebylo rozumné na začátku roku rozpustit téměř polovinu ze čtyřmiliardové vládní rozpočtové rezervy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu dodal, že na opravy silnic mohou letos kraje použít dalších deset miliard z evropských fondů.

Ťok řekl, že rozhodnutí vlády respektuje. Snížení objemu peněz na opravy krajských silnic z vládní rezervy je ale podle něj škoda. Doplnil, že resort dopravy v posledních třech letech na opravy silnic druhých a třetích tříd uvolnil zhruba deset miliard korun.

Rozdělení financí mezi regiony se stejně jako v minulých letech odvíjí od počtu kilometrů, které jednotlivé kraje spravují. Žádosti mohou kraje posílat okamžitě.

Předsedkyně rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) na jednání s ministry v Rakovníku označila úmysl přispět na opravy silnic třemi miliardami za pozitivní zprávu pro všechny kraje.

"Všechny kraje se potýkají s nedostatkem finančních prostředků na opravy silnic druhých a třetích tříd. A mohu ubezpečit, že všechny kraje mají připraven dostatek projektů," zdůraznila.

Rekonstrukce silnic budou podle ní velmi potřeba zejména po letošní tuhé zimě.

Vládní koalice se zatím neshodla na finanční pomoci krajům se mzdami řidičů hromadné dopravy. Dopravní odbory daly kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Do 15. března budou jednat, poté jsou připraveny vyhlásit stávku. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že dohoda na dalším postupu vlády neexistuje.