Prezident Miloš Zeman akceptoval návrh premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Řízením resortu má být dočasně pověřen přímo předseda vlády, jméno kandidáta chce Sobotka Zemanovi navrhnout až po sjezdu ČSSD, který se bude konat o druhém březnovém víkendu. Sobotka řekl, že bude s kandidáty v příštích dnech jednat.

"Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání ministra Jana Mládka. Zároveň jsem navrhl panu prezidentovi, aby mě pověřil k dočasnému vedení ministerstva průmyslu a obchodu," prohlásil po schůzce, která se protáhla téměř o hodinu, předseda vlády. "Z dialogu jsem pochopil, že pan prezident oba tyto návrhy akceptuje," doplnil. "Počítám s tím, že po sjezdu ČSSD navrhnu prezidentovi návrh na jmenování nového ministra průmyslu a obchodu," sdělil Sobotka. 

Přestože podle informací Hospodářských novin Sobotka již dříve nabídl vedení ministerstva nynějšímu státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi, ve čtvrtek toto jméno nechtěl potvrdit. Zeman se naopak netajil tím, že mu Prouza nevyhovuje. 

Předseda vlády naznačil, že se s prezidentem zatím nedokázali na kandidátovi shodnout. "Diskutovali jsme o některých konkrétních jménech. Debata nebyla uzavřena. Předpokládám, že se s panem prezidentem sejdu po sjezdu a navrhnu mu konkrétní jméno," dodal.

Sobotka zdůraznil, že jeho jmenování má být dočasné. "Počítám s tím, že pověření bude dočasné. Nemám ambici řídit ministerstvo průmyslu a obchodu až do voleb," uzavřel.

"Chci, aby ministerstvo velmi rychle dotáhlo do konce změny, které se týkají situace na trhu mobilních operátorů, a návrhy týkající se legislativy, jež by měla zlepšit práva spotřebitelů. A přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data. Chci ty věci v příštích dnech a týdnech osobně pohlídat," uzavřel. 

Prouza terčem kritiky z Hradu i od Babiše

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček Prouzu opakovaně veřejně kritizoval. Obdobně jako prezident reagoval na Prouzovo jméno i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Neumím si představit, že bude jako ministr obchodu a průmyslu nějakým přínosem pro firmy a podporu byznysu," odpověděl Babiš na otázky redakce. Vysoký státní úředník se ke komentářům Hradu a Babiše dosud nevyjádřil.

Podle Ústavy se Zeman má podvolit návrhu premiéra a jmenování ministra podepsat, i když se mu kandidát nelíbí. Výjimkou může být situace, kdy prezident argumentuje závažnými překážkami, jako je například střet zájmů, který by Prouza nemohl odstranit.

"Pokud předseda vlády na svých návrzích setrvá a pokud návrhy nejsou zcela skandální, prezident republiky nemá jinou možnost než ustoupit, protože by si jinak zadělával na krizi," upozornil expert na ústavní právo Jan Kysela. V minulosti se premiéři a prezidenti Václav Havel či Václav Klaus dostali do sporů kvůli návrhům ministrů několikrát. Jak Havel, tak Klaus nakonec jmenování podepsali. 

Právě prezidentův nesouhlas mohl být podle politologa Jana Outlého důvodem, proč premiér zvolil toto řešení. "Lze se domnívat, že premiér přišel se jménem, které nebylo přijatelné pro prezidenta, a premiér se rozhodl nejít do střetu, jehož výsledek by byl nejistý," řekl politolog pro ČTK. "Pustit se do konfliktu s prezidentem krátce před sjezdem sociální demokracie by pro Sobotku nemuselo být úplně výhodné," dodává.

Jana Mládka Sobotka odvolal kvůli své nespokojenosti s tím, jak ministr prosazoval novelu zákona, která má zkrotit operátory a donutit je zlevnit mobilní internet.

Mládek má skončit ke konci února, jeho nástupce musí vyřešit několik věcí. Například bude rozdělovat dotace na start-upy, hodně času zabere i situace kolem společnosti OKD, která je v insolvenci. A pak je tu balík čtrnácti miliard evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu, u kterého hrozí, že jej ministerstvo nestihne vyčerpat. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera bude premiér po novém ministrovi chtít dotáhnout do konce snahu o snížení cen za mobilní data.