Stávka kvůli mzdám řidičů v linkové autobusové dopravě se definitivně uskuteční v Ústeckém kraji, a to 8. března. Připojí se k ní 514 šoférů, kteří zajišťují provoz linkových autobusů na 80 procentech území kraje. Ve čtvrtek to za odboráře podniku BusLine uvedl Jiří Kuchynka.

Odboráři na severu Čech se tedy rozhodli, že nebudou čekat, jak dopadne ultimátum, které daly ve středu dopravní odbory kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům. Ultimátum vyprší 15. března, poté jsou dopravní odbory připraveny vyhlásit stávku.

"Odhodlanost ke stávce je velká. Pan premiér (Bohuslav Sobotka z ČSSD) řekl, že se s odboráři už nesejde, že k tomu nevidí důvod, takže my nevidíme důvod, proč odvolávat stávku," uvedl Kuchynka.

Stávka je ohlášena jako jednodenní. "Věci se mohou aktuálně měnit, může se ukázat, že bude třeba i vícedenní," řekl Kuchynka. Autobusy denně v Ústeckém kraji přepraví zhruba 55 000 cestujících.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun, aniž na zvýšení poskytla peníze z rozpočtu. Dopravci v Ústeckém kraji šoférům sice přidali, ale nikoli podle očekávání odborářů. Platy se zvýšily v řádu stokorun a ne tisícikorun.

Ústecký kraj má se čtyřmi dopravci dlouhodobé smlouvy. Zástupci firem by se nyní měli vyjádřit k návrhu dodatků ke smlouvám, na jejichž základě by samospráva přidala dopravcům zhruba 85 milionů korun.