Policie uzavřela po výbuších oblast kolem areálu Poličských strojíren, zóna je cca 1800 metrů od firmy. Nebezpečí výbuchu trvá. Lidé z bytových domů v okolí stráví nejméně jednu noc mimo domov. Uvedla to policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Areál se nachází v místní části Poličky, nazvané Bořiny. Dvě přístupové silnice policie rovněž uzavřela, aby tam nikdo nemohl vjet. Lidé opouštějí domovy, uvedla Kaizarová.

V Poličských strojírnách ve čtvrtek explodovala trhavina v cisterně. Série výbuchů zranila 19 lidí, tři lidé utrpěli těžká popálení a jsou v ohrožení života. Objekt dál hoří, ale je pod kontrolou. Všichni zranění jsou v péči lékařů. Uvedli tak zástupci policie, záchranářů a hasičů. Společnost zatím k nehodě neposkytla žádné informace.

Kvůli havárii hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu a na místo vyslali 13 jednotek. Zasažená hala ovšem dál vybuchovala, i když už hasiči byli na místě. Několik jich utrpělo zranění. Nezraněným zaměstnancům se podařilo z areálu utéct.

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavla Svobody vyjely na místo nejprve dvě posádky záchranářů, později dispečeři vyslali další. Tři vážně popálení lidé jsou na popáleninových centrech v Praze a Brně.

Litomyšlská nemocnice přijala sedm zraněných, z toho dva středně těžce zraněné. Svitavská nemocnice ošetřuje osm lehce zraněných lidí. Jeden středně těžce zraněný pacient je v pardubické nemocnici. "Středně těžká a lehká zranění způsobila například tlaková vlna," řekl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Výbuch v Poličských strojírnách zranil mnoho lidí. Na místě je 14 hasičských jednotek i vrtulník

Na místě bylo deset sanitních vozů a tři vrtulníky. Kvůli sérii výbuchů byl aktivován traumatologický plán, kdy nemocnice a záchranná služba pracují v režimu mimořádné události, neboť rozsah zraněných přesahuje lokální možnosti. 

Podle hasičů je situace na místě stabilizovaná. Objekt s trhavinami dál hoří, ale je izolovaný od ostatních. "Z bezpečné vzdálenosti objekt monitorujeme, i zvrchu ho kontroluje policejní vrtulník. Budeme čekat, až to vyhoří," řekl náměstek ředitele krajských hasičů Aleš Černohorský. Jak dlouho to bude trvat, nelze podle něj odhadnout, hlavní slovo budou mít pyrotechnici a policie.

Krajský úřad havarijní plány podniků s obdobnou výrobou schvaluje, další opatření zajištění areálu možná nebudou potřeba. "Havarijní plán objektu s takovými mimořádnými událostmi počítá, my pravidelně kontrolujeme, zdali existuje, zdali je aktuální," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD), který odjel na místo neštěstí.

V září 2015 v areálu Poličských strojíren vybuchlo v hale 320 tun střelného prachu. Střecha haly při explozi odletěla víc než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda činila 14 milionů korun. Policie vyšetřování požáru uzavřela jako správní delikt. Možné spáchání trestných činů obecného ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti se nepotvrdilo.

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na ruční granáty a dělostřelecké střelivo. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci byli zraněni lehce.

Výbuch v Poličských strojírnách zranil mnoho lidí. Na místě je 14 hasičských jednotek i vrtulník