Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy kvůli informacím o zjištěném výskytu stopového množství radioaktivního jodu v ovzduší v některých evropských zemích. Naměřené hodnoty nemohou v žádném případě ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. Sdělil to ve středu mluvčí úřadu Radek Pokorník.

Nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131 v ovzduší zjistily měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně Česka. Zdroj izotopu je nejasný, některá média spekulují o ruském původu, neboť ho poprvé zachytila norská stanice u ruských hranic.

Také podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN je množství natolik nízké, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Internetová stránka AE News ale ve středu informovala, že radioaktivní mrak pochází zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. "Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jodové tablety a dozimetry," píše web.

Právě proti jeho zprávám se SÚJB ve středu ohradil. "Zprávy šířené některými takzvanými alternativními weby, jako například AENews, který vyzývá občany k nákupu jodových tablet, jsou naprosto nesmyslné a zřejmě úmyslně chtějí z nějakého důvodu vyvolat paniku v zemích Evropy," uvedl SÚJB. Účel tohoto konání nám není znám, ale SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy, dodal mluvčí.

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila ve druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi v Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v Polsku, Německu, ve Francii, Španělsku a také v Česku.

Mluvčí poznamenal, že ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. K nákupu a požívání jodových tablet není žádný důvod a naopak to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví, dodal Pokorník.