Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v v pondělí novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce.

Šestapadesátiletý Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. "Nejsem jako předseda vlády spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu a obchodu funguje," řekl Sobotka na mimořádné tiskové konferenci. 

"Většinu cílů, které jsem si jako ministr průmyslu stanovil, se podařilo naplnit," řekl v první reakci na Sobotkovo sdělení Jan Mládek během mimořádné tiskové konference. "To, co mi pan premiér vyčítá, je ve skutečnosti v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," ohradil se Mládek. Rozhodnutí o svém odvolání považuje za výsledek vlivu Sobotkových PR poradců a mediální kampaně vedené Andrejem Babišem.

Podle informací Hospodářských novin již minulý týden nabídl Sobotka křeslo po Mládkovi státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD). Ten odmítl tyto informace komentovat. "Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi," sdělil Prouza. Nicméně Prouza již také stáhl svou žádost o udělení prověrky potřebné pro výkon funkce tajemníka, takže je jisté, že v této roli skončí.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Mládek vysvětluje svůj konec ve vládě. Sobotka ho odvolal kvůli mobilním operátorům

Živě: Mládek vysvětluje svůj konec ve vládě. Sobotka ho odvolal kvůli mobilním operátorům

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. Mládkovi vyčetl, že se mu v tom nedostávalo podpory. Zdůraznil také, že nebyl spokojen s komunikací Mládkova resortu. "Ministerstvo v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály a některé přímo urážely veřejnost," zdůraznil.

Na Pražský hrad by měl s návrhem na Mládkovo odvolání přijít Sobotka ve čtvrtek odpoledne. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nechtěl reakci prezidenta Miloše Zemana předjímat. Je podle něj třeba, aby Sobotka prezidentovi odůvodnil odvolání i návrh nového ministra. "Platí ústava a ústavní zvyklosti, kterou je, že prezident vyhoví návrhu předsedy vlády na odvolání člena vlády," připomněl Sobotka, že odpovědnost za personální obsazení vlády náleží jemu.

O Mládkově konci v čele resortu se spekulovalo několikrát. Loni ministr nabízel rezignaci v souvislosti se svým neúspěchem v senátních volbách na Táborsku, premiér se však rozhodl ponechat ho ve funkci.

Sobotka na tiskové konferenci také řekl, že Mládek za tři roky ve vedení resortu odvedl velký kus práce. "Chci mu za to jednoznačně poděkovat. Odvedl hodně práce, pokud jde o podporu investic či exportu, řekl.

Sobotka se pochlapil

Vládní partnery sociální demokracie premiérovo rozhodnutí překvapilo. "Ani na dnešním jednání vlády jsem nic takového nezaregistroval ani náznakem," řekl o Mládkově odvolání ministr zemědělství Marian Jurečka (KUD-ČSL). Sobotkovo rozhodnutí nepovažuje za "úplně šťastné". 

Podle Andreje Babiše je Mládek obětním beránkem, problematický postoj k mobilním tarifům má podle Babiše celá ČSSD. "Ministra Mládka měl premiér Sobotka odvolat dávno. Minimálně když pan Mládek prohrál v senátních volbách, nebo protože nebyl schopen řešit situaci v OKD a muselo se do toho vložit ministerstvo financí. Nevýhodné tarify pro lidi jsou jenom poslední kapkou," sdělil Babiš.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík Sobotkovo rozhodnutí uvítal. "Rozhodnutí odvolat ministra Mládka vítám, i když myslím, že je to už spíše předvolební tah. Ale i tak jsem rád, že se pan premiér pochlapil, přestože ještě před víkendem říkal, že Mládka neodvolá," uvedl Gazdík na Facebooku.

"Člověk, který označuje živnostníky za parazity, se ministrem vůbec stát neměl. Škoda že si to B. Sobotka uvědomil až po tolika letech," reagovala opoziční ODS na Twitteru. Strana připomněla Mládkův výrok z roku 2013, kdy jako stínový ministr financí řekl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění, a parazitují tak na zaměstnancích.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek personální změnu ve vládě považuje za součást boje uvnitř ČSSD před březnovým sjezdem strany. "Současná politika vlády je do té míry protipodnikatelská a šikanující, že výměna ministra průmyslu a obchodu na tom nemůže vůbec nic změnit," uvedl. 

Personální rošády v Sobotkově vládě: čtyři ministři za sociální demokracii, tři za ANO

Premiér v pátek v rozhovoru pro HN uvedl, že Mládka i přes kritiku odvolávat nebude. Dnes řekl, že personální výměna spěchá "přiměřeně". "K začátku nového měsíce chci navrhnout jmenování nového ministra. Oblast mobilní komunikace a mobilních dat bude jednou z priorit pro nového člena vlády," řekl. Zásadní změny podle něj čekat nelze, ale některé věci ovlivnit možné je.

Dobrá zpráva, ale příliš pozdě

Odvolání ministra je podle analytiků dobrou zprávou pro soukromý sektor včetně telekomunikačních firem, přišlo ale příliš pozdě. Jeho nástupce do podzimních voleb nic zásadního nevyřeší. "Navrhovaná legislativa ministra Mládka byla jistě v rozporu nejen s tržním mechanismem, ale i se zdravým rozumem," myslí si konom společnosti Chytrý Honza František Bostl. Operátoři ani Český telekomunikační úřad nechtěli jeho odchod z ministerstva komentovat.

Živě: Mládek vysvětluje svůj konec ve vládě. Sobotka ho odvolal kvůli mobilním operátorům