Nejvyšší soud (NS) potvrdil loňský rozsudek, podle kterého má výtvarník David Černý zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi sto tisíc korun za urážku vyřčenou v dokumentu České televize. V minulosti NS do kauzy dvakrát zasáhl, napotřetí už ponechal verdikt beze změn.

Dovolání bylo odmítnuto, uvedla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který řešil spor jako první instance. Odůvodnění zatím NS nezveřejnil. Jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá ústavní stížnost.

Černý počátkem roku 2011 označil Knížáka v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného kriploidního č****a".

Podle Knížáka ho tím chtěl výtvarník úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Odvolací Vrchní soud v Praze opakovaně dospěl k závěru, že použité hrubé výrazy zasahují do osobnostních práv natolik, že pouhá omluva není dostačující satisfakcí. V posledním rozsudku odkázal na českou i evropskou judikaturu, podle které nemůže být cílem kritiky zesměšnění, urážka nebo pomluva.

NS verdikt v minulosti dvakrát zrušil, například s vysvětlením, že neobsahuje konkrétní a přezkoumatelná hlediska, která by umožňovala posoudit přiměřenost náhrady nemajetkové újmy v penězích. Napotřetí už nejspíš výhrady neměl.

Účastníkem sporu byla původně také Česká televize. Už v minulosti se stejně jako Černý Knížákovi omluvila.

Poté justice řešila pouze nárok na finanční odškodnění ze strany známého českého výtvarníka.

Spory mezi oběma umělci jsou letité. V roce 2000 odmítl Černý převzít Cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.