Úřad vlády hledá způsob, jak se postavit ke sdílené ekonomice. Vypracoval analýzu, která představila několik cest, kudy by se legislativa mohla ubírat.

V budoucnu by tak mohly vzniknout paragrafy, které zahrnou například sdílení aut přes car2go, krátké pronájmy pokojů službou Airbnb či půjčení nářadí sousedům za malou úplatu.

Některé české firmy iniciativu státu vítají, odstranila by podle nich právní nejistotu, se kterou se nyní potýkají. 

Paragrafy pro sdílení

Stát hledá způsob, jak legalizovat služby jako Uber či Airbnb, a tak je dostat pod kontrolu.

Čtěte ZDE.

Jak na Uber? Stát se snaží najít způsob, jak legálně využívat služby sdílené ekonomiky typu Uber. 

Dokument se zabývá i otázkou dopadu toho, kdyby stát sdílenou ekonomiku ignoroval a nechal jednotlivé případy na posouzení samotných úředníků.

Z analýzy vyplývá, že by se Česko vzdálilo vizi Evropské unie, která se sdílenou ekonomikou naopak v budoucnu počítá.

Další cesty pak kalkulují s možností lépe popsat v zákonech podnikatele a podnikání, až s možností složitých legislativních změn, které by počítaly i se službami, jež teprve vzniknou.

"Zkoušíme definovat, co sdílená ekonomika vlastně je. Kde je hranice mezi tím, že něco vlastníte, plně to nevyužíváte a chcete se o to podělit i s ostatními. Musíme určit, co není klasické podnikání, a demaskovat podnikání, které se za sdílenou ekonomikou pouze schovává," okomentoval analýzu koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza (ČSSD), jehož kabinet dokument zpracoval.

Sdílená ekonomika

Jak problematické může být, že zákony sdílenou ekonomiku nereflektují, poznala například firma Doggini. Ta umožňuje lidem, aby si ve volném čase přivydělali venčením či hlídáním psů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.