Prezident Miloš Zeman bude opět volit ve sněmovních volbách Stranu práv občanů (SPO), kterou zakládal. Při svém projevu na jejím sjezdu se vyslovil pro rovnoprávnou spolupráci s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Odmítl společnou koalici, SPD by ale podle něj mohla kandidovat s podporou SPO. Jinak Straně práv občanů radí kandidovat samostatně. Se spoluprací mezi SPO a SPD souhlasí i předseda SPO Jan Veleba. Podle Okamury podobná spolupráce není reálná.

"Úvodem svého vystoupení bych vám chtěl sdělit, že v příštích parlamentních volbách máte opět můj hlas," řekl Zeman delegátům sjezdu. SPO bude v sobotu volit nové vedení a debatovat o podzimních sněmovních volbách.

Zeman připomněl, že před minulými volbami SPO měla podle průzkumů získat až osm procent hlasů, nakonec ale dostala jen něco přes jedno procento. Příčinu vidí ve vnitrostranických hádkách. Funkcionáři strany se podle něj rvali o místa na kandidátkách jako koně.

Nyní má podle něj strana rozumnou šanci na úspěch. "Nikoliv na vítězství, ale na úspěch," poznamenal. Připomněl podzimní krajské volby, ve kterých SPO kandidovala v devíti krajích společně s Okamurovou SPD a ve většině krajů získala místa v zastupitelstvech. Tam, kde sestavila SPO vlastní kandidátku, neuspěla.

Delegátům proto poradil, aby ve spolupráci pokračovali i ve sněmovních volbách, protože obě strany spojuje blízký program. Odmítl koalici, která by znamenala nutnost překonat desetiprocentní hranici. Navrhl, aby byla vytvořena společná kandidátka SPD s podporou SPO, i když to označil za obcházení volebního systému. V takovém případě totiž překonání desetiprocentní hranice není nutné. Spolupráce by podle Zemana ale musela být rovnoprávná. Pokud se straně s hnutím Okamury nepodaří na důstojných podmínkách domluvit, má podle Zemana kandidovat samostatně. "Vždy je lepší čestně prohrát než utéct z bojiště. A za práva občanů máme bojovat," řekl Zeman.

Okamura v sobotu řekl, že stranická konference již rozhodla o samostatné kandidatuře. Nic ale podle něj nebrání tomu, aby jednotlivé kraje na své kandidátky nominovaly mimostranické osobnosti. Vyloučil ale, že by mohly obě strany vytvořit kandidátku formou takzvaného zipu, jak navrhl Zeman. Reálné také podle něj není, aby SPD kandidovala s podporou SPO, protože by kvůli tomu musela být svolána stranická konference.

Poznamenal, že SPO má oproti SPD velmi nízké preference a nenabízí ani silnou osobnost. Za obrovskou výhodu naopak označil Zemana jako čestného předsedu. Dodal, že zatím z krajů nezaznamenal žádný návrh na začlenění nestraníků na kandidátní listiny. Podobné spolupráci s osobnostmi i z jiných stran se ale podle Okamury SPD nebrání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist