Jít do závodu z posledního místa vypadá jako nevýhoda, ale v tomto případě je to záměr. Dvacetiletý komunální politik Dominik Feri – jeden z nově vybraných lidí, kteří půjdou do podzimních voleb krýt záda Miroslavu Kalouskovi – má plán, jak se z posledního místa kandidátky dostat do parlamentu a získat přitom extra silný mandát.

Od osmnácti je radním v Teplicích a teď jde za TOP 09 do sněmovních voleb v Praze, kde studuje a kde vrávorající strana potřebuje uhrát dobrý výsledek. Feriho devízou je velký zásah na Facebooku, kvůli kterému Kalousek vytáhl mladého kolegu minulý týden i jako jednu z hlavních tváří pro prezentaci programu.

Úkol, na který se Feri připravuje už pár let, je získat prvovoliče – komplikovanou cílovou skupinu, která politiku moc neřeší, ale pro strany je potenciální zásobárnou volných hlasů. Do voleb půjde naschvál až z úplně posledního místa a předpokládá, že se vyškrábe nahoru přes osobní kroužkovací kampaň a přes preferenční hlasy od svých mladých fanoušků. "Má to logiku. Karel jako nejstarší bude na kandidátce první a já jako nejmladší budu poslední. Od pátého šestého místa dál už na pořadí stejně nesejde," vysvětluje Feri a přidává nekorektní vtip, že aspoň pořádně prodá svoji pozici "černého koně".

Slušný Čech

Co je vlastně na snědém mladíkovi s výrazným afrem – kromě zjevu a mládí – tak zajímavé? Feri je "normální české dítě" dvou bílých rodičů z Teplic. Geny a příjmení zdědil po dědečkovi z Etiopie, ale jak sám říká, prožil stoprocentně české dětství. V pubertě ale už bylo třeba evidentní vizuální jinakost nějak zpracovat a na výběr prý byly jen dvě cesty: buď se tvářit jako by nic, anebo v sobě odblokovat extroverta, který uvnitř tak jako tak byl, a z výjimečnosti udělat přednost. "Tak jsem si nechal narůst vlasy a začala sranda," popisuje své dětství Feri.

DÁLE SE V RESPEKTU Č. 6 DOČTETE
I obalka R06
TÉMA: Svět na trumpolíně: Proč je nový americký prezident ještě horší, než se čekalo
 
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: Školy a vzdělávání 
    - Co by se mělo v rychle se měnícím světě učit na českých vysokých školách?
    - Základní školou otřásl žákovský časopis  a skončil
    - Prastarý německý systém duálního vzdělávání ukazuje, že být učněm nemusí být ani dnes ztráta času
 
REPORTÁŽ: Bruslení na tenkém ledě
 
ROZHOVOR: s nastupujícím členem Rady ČNB Markem Morou
 
KULTURA: Úspěšný křehký debut hudebníka Ondřeje Holého alias dné 
 
CIVILIZACE: Bludiště jménem Alzheimer: Podle nové teorie je spouštěčem Alzheimerovy choroby infekce.

Z gymnazisty se vyklubal nepřehlédnutelný místní aktivista a někde tady začíná i jeho cesta k politice. Facebook, kde má dnes 60 tisíc příznivců, vše jen urychlil. Nejdřív na něj Feri věšel zapomenuté fotky starých Teplic. Když ho suchý dějepis přestal bavit, začal do fotek montovat výjevy ze současnosti. To se ukázalo jako dobrá cesta, jak humorně komentovat aktuální dění. Feriho stránka Sudety – nejkrásnější místo v pekle zaujala v roce 2014 místního lídra TOP 09 Petra Měsíce, a tak přišla nabídka do komunálních voleb. Feri byl tou dobou ještě v posledním ročníku gymnázia, ale o chod radnice už se hodně zajímal a čile o něm referoval, takže neváhal. Skončil těsně pod čarou, ale Měsíc po volbách odstoupil, takže všichni z TOP 09 poskočili o jedno místo nahoru a maturant Feri se dostal do zastupitelstva i městské rady. Překvapivou novinu se dozvěděl ve škole z iDNES.cz při hodině základů společenských věd.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.