Musíme bránit digitální prostor, situace se stále zhoršuje, prohlásil šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun na mimořádném briefingu.

Odrážel na něm kritiku novely, která má dát vojenským zpravodajcům větší pravomoci na obranu kyberprostoru a hlavně strategických systémů, například bank nebo elektráren.

K vysvětlení vzniku novely vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Situace je čím dál tím horší a bude tomu tak i v budoucnu," řekl Beroun v reakci na Sobotkova slova s tím, že je potřeba se na budování obrany kyberprostoru připravovat ve velkém.

Vojáci mají v budoucnu na internetu hledat změny, které mohou svědčit o případných útocích hackerů.

"Objevují se spekulace, že chceme číst obsah zpráv. Není to pravda, potřebujeme analyzovat, jak vypadá provoz na sítích a jak se změní v případě nějaké anomálie. Musíme dostat povolení soudce, abychom mohli vstoupit do obsahové komunikace," vysvětlil Beroun s tím, že to smí se souhlasem soudu Vojenské zpravodajství dělat i v současnosti.

"Nepůjdeme do obsahů zpráv, nebudeme moci vyhledávat klíčová slova. Obsahy zpráv jsou pro nás v tuto chvíli naprosto nepodstatné," prohlásil.

Podotkl, že zneužití pravomocí je možné vždy, ale kontrola tajných služeb je podle něj nastavená velmi dobře. "Když někdo něco může, není možné dopředu předpokládat, že to budeme zneužívat. Vojákům bychom museli odebrat zbraně, protože by se jeden z nich mohl zbláznit a začít nekontrolovaně střílet. Nejsme spolek bláznů, abychom šli proti zákonu. Stoprocentní jistotu nikdo mít nemůže," řekl Beroun. Připomněl, že činnost Vojenského zpravodajství kontrolují poslanci i ministerstvo obrany. "Parlament bude kontrolovat i kybernetickou obranu jako kontroluje fungování zpravodajských služeb," uzavřel.

"Důležité je také zjistit, odkud útok přichází," doplnil Kamil Tichý, který má kybernetickou obranu ve Vojenském zpravodajství na starost, a dodal, že novela pouze naplňuje ambici vlády.

Na konci minulého týdne už ministr obrany Martin Stropnický prohlásil, že česká armáda čelí tisícům hackerských útoků týdně a musí se jim umět bránit.

"Pokud si někdo myslí, že se nic neděje, tak já ujišťuji, že děje. Jsou na nás tisíce hackerských útoků týdně," vysvětluje Stropnický, proč chce dát v této oblasti vojenským zpravodajcům větší pravomoci. Nejčastěji podle něj jde o pokusy dostat se někomu do e-mailové schránky.

Projednávaná novela má rozšířit pravomoci vojenských zpravodajců, kteří už najímají hackery na případné odrážení útoků na strategické systémy, například na elektrárny nebo banky. Tito specialisté do budoucna mají umět přes internet i zaútočit a zlikvidovat systémy nepřátel, kteří by se Česko snažili poškodit.

Související