V českých nemocnicích mají pacienti občas problém dostat lékařskou péči, na kterou mají právo. Hlavně v případě, kdy nespadají do spádové oblasti nemocnic. A to i přes fakt, že nemocnice by argument spádovosti dávno neměly používat.

"Otec měl problémy s kyčlí, ale na recepci Motola mu řekli, ať jde do své nemocnice, tedy na Vinohrady. Nakonec se do Motola dostal, ale přes známého," popisuje typický příklad Martin N., který si nepřál zveřejnit své celé jméno. Píše to Aktuálně.cz.

Tento nešvar se ale netýká pouze pražských nemocnic. "Pokud je stav pacienta akutní, tak ho samozřejmě přijmeme a ošetřujeme. Pokud stav pacienta akutní není, pak je odkážeme dle jejich bydliště na jejich nemocnici," sdělil mluvčí brněnské fakultní nemocnice Pavel Žára.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová varuje, že nemocnice by spádovostí vůbec neměly argumentovat, protože pacient má ze zákona právo na volbu smluvního poskytovatele.

Právník Ondřej Dostál z PwC Legal, který se zaměřuje na práva pacientů, říká, že pacient se v takových případech nesmí nechat odmítnout.

"Pokud pacient nebo jeho doprovod splní bobříka znalosti práva, potom zpravidla recepční, sestra nebo jiný ´hlídač brány´ ztratí vůli klást odpor a nemocný se péče domůže. Vyzkoušeno ve vlastním případě," říká Dostál.

Neznamená to, že nemocnice musí přijímat všechny pacienty, kteří potřebují nebo chtějí vyšetření. Pokud případ není akutní a pracovní zatížení nemocnice bylo překročeno nebo přijetí pacienta brání provozní důvody, nemocnice může člověka odmítnout. "Bydliště však důvodem k odmítnutí péče být nemůže," doplňuje mluvčí ministerstva.