Odborník na školství Václav Klaus mladší získal nominaci občanských demokratů z Prahy 6, kteří chtějí, aby stranu zastupoval v podzimních parlamentních volbách.

"Podpory svého domovského sdružení si vážím. Současné vládní politické elity jsou odtržené od reality a našich každodenních starostí. Je proto na čase bránit normální svět a vrátit naši zemi lidem, kteří pracují a platí daně," řekl Klaus. Kromě Klause podpořila ODS z Dejvic také bývalou starostku Marii Kousalíkovou, i její jméno by Praha 6 chtěla prosadit na kandidátku.

O tom, že Klaus myslí své politické ambice vážně, svědčí i to, že ho zastupuje profesionální marketingový konzultant, což v případě jednotlivého kandidáta do sněmovny není obvyklé.

Bývalý ředitel gymnázia PORG učil matematiku. Nyní je členem expertního týmu předsedy ODS pro školství. Přestože je Klausovo jméno známé a v posledních měsících i úzce spojené se značkou ODS, nemá pozici jistou. V Praze chce totiž kandidovat několik vlivných občanských demokratů, takže kandidátů na čelní volitelná místa bude více.

O vstup do sněmovny se chce rovněž pokusit předseda strany v hlavním městě Filip Humplík. Lze očekávat, že post poslankyně se pokusí ve volbách obhájit i starostka Prahy 2 Jana Černochová či bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Hodně preferenčních hlasů v roce 2013 pomohlo také známému poslanci Marku Bendovi.

Kandidátku ODS v Praze sestaví celopražský sněm na konci února. "Nominace z oblasti automaticky neznamená místo na kandidátce. Na druhou stranu si myslím, že Václav Klaus je viditelný a měl by na kandidátce být určitě," řekl předseda Humplík s tím, že on sám na pozici lídra vidí starostku Černochovou. Humplík připustil, že mají na čelných místech "přetlak". Odmítá však, že by se občanští demokraté o místa v čele kandidátky přetahovali.

V minulých volbách v roce 2013 získala ODS v hlavním městě skoro 12 procent hlasů, tedy čtyři poslanecká křesla. Lídryní kandidátky byla tehdy Miroslava Němcová.

Humplíkovy ambice pro letošní volby jsou větší. Doufá, že ODS v Praze obsadí pět až šest poslaneckých míst.