Značka Občanské demokratické aliance (ODA) je opět po letech aktivní politickou stranou. Ve středu dopoledne ji představil předseda strany a podnikatel Pavel Sehnal, který tvrdí, že pro něj nastal správný čas pro vstup do politiky.

"Mám více než 25 let zkušeností z úspěšného podnikání a tvrdím, že úspěšný podnikatel znamená spokojeného zaměstnance a spokojený zaměstnanec je spokojeným občanem," uvedl zástupce strany, která se charakterizuje jako strana pro aktivní občany a podnikatele.

Značka ODA ale není v politice nová. Existovala v letech 1997 až 2007 a byla mimo jiné součástí vlády Václava Klause.

Nakonec ale skončila v likvidaci, čehož využil právě podnikatel Sehnal. "Vstoupil jsem do jednání s likvidátorem a pomohl mu s vyřešením celé věci okolo značky," uvedl Sehnal. Na použití "cizí" značky nevidí nic špatného, podle něj zvažoval i název politické strany Nová energie, ale nakonec se rozhodl pro ODA.

"Nemusíme nikomu nic vysvětlovat, mnozí lidé si ODA pamatují a vědí, že to byla pravicová strana, stejně jako jsme nyní my," prohlásil Sehnal, který řekl, že jsou mu velmi blízké názory bývalého prezidenta a premiéra Václava Klause. Ovšem s výjimkou názorů na Evropskou unii a euro.

Pokud jde o program, podnikatel mluvil ze všeho nejvíce o tom, že nová ODA nechce, aby stát vstupoval tam, kde je místo pro soukromý kapitál. Proto ODA není ani příznivcem dotací nebo toho, aby samospráva financovala něco, co můžou udělat soukromníci.

ODA bude prosazovat rychlé přijetí eura či postupné snižování daně z příjmu právnických osob až na 15 procent. Nyní je 19procentní.

Zástupci strany kromě jiného mluvili o tom, že je potřeba posilovat rodinnou politiku, protože jinak hrozí, že na mnoho seniorů bude pracovat jen málo lidí v produktivním věku. "My máme na jednu naši ženu v plodném věku 1,4 dítěte. Podle demografického vývoje, abychom udrželi prostou reprodukci našeho národa s jeho stárnutím, potřebujeme mít na každou ženu tři děti. Chceme pomoci matkám různými pobídkami, aby se mohly vrátit do práce," avizoval člen předsednictva strany Milan Smutný. 

O samotné struktuře strany toho ale její předseda moc neřekl, představil jen tři členy předsednictva. Podle něj půjde strana už do parlamentních voleb letos na podzim, ale hlavním cílem jsou komunální volby v roce 2018. Sám Sehnal patří mezi bohaté české podnikatele, je vlastníkem společnosti SPG Group i například známého Aquaparku Čestlice.