V Praze byla vyhlášena smogová situace kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší. Oznámil to v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů bude možná vyhlášena i takzvaná regulace, kdy musí například podniky omezit výrobu. Magistrát vyzval řidiče, aby nevyjížděli, pokud to není nutné, a dali přednost hromadné dopravě. Smogová situace byla během čtvrtka a pátečního rána vyhlášena ve většině krajů republiky, na Třinecku platila až do soboty í i regulace.

Smogová situace pro Prahu byla vyhlášena před čtvrteční půlnocí. Situace je vyhlašována, když 12hodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. "Upozorňujeme, že v blízké době je možnost vyhlášení regulace," sdělili meteorologové. Při regulaci musí omezit výrobu některé podniky, například teplárny.

Kolem půl osmé ráno přesahovala koncentrace PM10 za 24 hodin na většině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový. Podobně vysoké byly i aktuální hodinové koncentrace. Kvalita ovzduší tak byla podle webu ČHMÚ na druhém nejhorším stupni ze šesti.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Při smogové situaci doporučuje ČHMÚ, aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Řidiče k tomu v pátek vyzval i pražský magistrát. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích prachu. Lidé by se pak měli vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy kvůli výskytu přízemního ozonu v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. Smog se ale objevuje i za mrazivého počasí, kdy slabé proudění vzduchu a inverzní teplota vytvářejí podle ČHMÚ podmínky pro hromadění znečištění v blízkosti zemského povrchu.