Polský úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele zahájil s německou automobilovou skupinou Volkswagen řízení kvůli klamání zákazníků nepravdivými údaji o emisích. Společnost by mohla dostat pokutu ve výši až deseti procent tržeb na polském trhu, sdělil ve čtvrtek úřad.

Varšava prověřuje, zda software, který skupina instalovala do naftových vozů značek VW, Škoda, Audi a Seat vyrobených po roce 2008, umožňoval při testování uměle snižovat emise oxidů dusíku. Úřad uvedl, že emise naměřené při jízdě v běžném provozu se odchylovaly od údajů uvedených výrobcem, což znamená, že zákazníci byli klamáni.

"Řízení může skončit i tím, že Volkswagen se zaváže podniknout kroky k nápravě dopadů tohoto zásahu, který poškozuje spotřebitele. V takovém případě se úřad může uvalení pokuty zdržet," citovala úřad agentura Reuters.

Volkswagen předloni v září přiznal, že po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Skupina je kvůli emisím z naftových vozů vyšetřována v řadě zemí světa a v USA už se dohodla, že v rámci dohod o řešení skandálu zaplatí celkem přes 20 miliard dolarů (přes 500 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist