V roce 2016 navštívilo tuzemská kina přes 15,6 milionu diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. České filmy se na celkové návštěvnosti podílely téměř 30 procenty. Divácky nejúspěšnějším filmem se stala pohádka Anděl Páně 2. Vyplývá to z údajů Unie filmových distributorů. V roce 2015 navštívilo tuzemská kina téměř 13 milionů diváků, v roce 2014 to bylo 11,6 milionu lidí.

Z celkového počtu loňských 345 premiérových představení bylo 79 českých filmů (včetně obnovených premiér). To je nejvyšší počet od roku 1990, kdy se otevřely trezory se zakázanými filmy z 60. let a v kinech bylo uvedeno 84 českých filmů. V předloňském roce mělo premiéru 49 tuzemských snímků.

Vedle českých filmů diváky nejvíce lákaly animované snímky. Druhé místo návštěvnosti obsadil Tajný život mazlíčků a v první desítce se usadila i animovaná pokračování Hledá se Dory a Doba ledová: Mamutí drcnutí. Fantasy žánr zastoupila na bronzové příčce Fantastická zvířata a kde je najít, komediální žánr pak na čtvrtém místě hájil film Dítě Bridget Jonesové. Nejúspěšnějším zástupcem z rodiny komiksových filmů pak byl Deadpool na 10. příčce, který se stal i nejúspěšnější komiksovou adaptací vůbec.

"Rok 2016 byl oproti předcházejícím letům úspěšný především díky velkému zájmu o české filmy, které se výrazně připojily k zahraničním hitům. Takováto shoda se neopakuje často, a proto také nárůst návštěvnosti kin byl u nás jeden nejvýraznějších v celé Evropě," uvedl Aleš Danielis, programový ředitel společnosti CinemArt.

Divácky úspěšné tituly očekávají provozovatelé kin i v tomto roce. V prvním pololetí 2017 dorazí snímek Spojenci s Bradem Pittem, na fenomén Padesát odstínů šedi z roku 2015 se pokusí navázat Padesát odstínů temnoty a zopakovat předchozí úspěch by mohl také T2 Trainspotting režiséra Dannyho Boyleho. Po Berlinale se v dubnu představí česko-polský film Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Z tuzemských tvůrců například Bohdan Sláma uvede svou Bábu z ledu a Jan Hřebejk nabídne první část své trilogie Zahradnictví: Rodinný přítel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist