Ministerstvo školství dá na zvýšení kapacit mateřských škol 300 milionů korun na rok 2017 a 2018, dalších 1,6 miliardy korun dostanou nejpostiženější obce v okolí Prahy, kde chybí nejvíce míst.

Školky se tak připravují na nové povinnosti, od září 2017 budou muset přijímat pětileté i čtyřleté děti, od roku 2018 tříleté a od roku 2020 také dvouleté.

"Od září 2017 budou muset být s dětmi dvě paní učitelky minimálně dvě a půl hodiny denně. To dosud nebyl standard," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová.

Chce také snižovat počet dětí ve třídách. "Ve velkých městech, v Praze a Brně, je situace jiná než ve zbytku republiky. Ale na 80 procentech území můžeme najít způsob, jak od roku 2018 snížit počet dětí ve třídě a zároveň zajistit plné financování," upřesnila Valachová.

Nejhůře jsou na tom s kapacitou okresy Praha, Praha-východ, Praha-západ, Kladno a Most.

Hasiči poradí, jak upravit školní budovu

Už dnes je ve školkách 40 tisíc dvouletých dětí, dosud ale neměly žádnou podporu. Nyní chce ministerstvo školství z dotací zajistit peníze na chůvy, které by učitelkám s dětmi pomohly.

Už když je ve třídě jedno dvouleté dítě, musí být jinak upravené prostory budovy a únikové cesty kvůli vyšší ochraně. Hasiči zajistí pro mateřské školy zdarma školení, jak úpravy budov zařídit.

Dalším z opatření je snížená přímá vyučovací povinnost pro ředitelky, která platí už od roku 2017.

"Předškolní vzdělávání bylo léta podfinancované a nikdo se o něj nezajímal. Jsme rádi, že konečně cítíme nějakou podporu, ale bude to hodně dlouhá cesta," uvedla Eva Soukalová ze školských odborů. Připomněla, že práce učitelek v mateřských školách se ztěžuje. Musí zvládnout i integrované děti, je potřeba individuální péče a nároky rodičů se zvyšují.