Hlavními výzvami pro letošní rok bude zastavení vzestupu populistických uskupení ve světě a zachování jednoty Evropské unie. V projevu při setkání se zahraničními velvyslanci v Praze to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česko podle něj chce být státem, který pomůže překonávat rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi.

"Musíme zastavit vzestup populistů v našich společnostech, na Západě i jinde. Už bylo řečeno mnoho o deziluzi obyčejných lidí z elit, o jejich nedůvěře k odborníkům a o vzestupu postpravdivého světa," řekl Zaorálek. "Pokud chceme oslabit protestní hlasy, musíme se zabývat obavami těch, kdo se cítí být opuštěni," uvedl v projevu, který na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo zahraničí.

Podle Zaorálka je také třeba usilovat o zachování evropské jednoty i ve světle odchodu Británie z EU. "Nikdy nepřestanu opakovat, že potřebujeme uchovat jedinečný úspěch evropského integračního projektu. Neexistuje alternativa ke spolupráci na základě integrace," řekl.

Od unie očekává, že se zaměří na konkrétní témata. Zmínil mimo jiné boj proti mezinárodním daňovým únikům a stabilizaci evropského sousedství. Podle Zaorálka je třeba, aby země západního Balkánu viděly ze strany EU věrohodné jednání o rozšíření evropského bloku. Je třeba také podporovat Turecko a Ukrajinu.