Poslanci v pátek schválili vládní daňový balík. Ten obsahuje hlavně vyšší daňovou slevu na děti, omezení takzvaného daňového bonusu nebo novou srážkovou daň pro příjmy ze zaměstnání do 2500 korun měsíčně. Součástí je také množství "legislativně-technických" upřesnění nebo některé změny pro firmy. Z původního balíčku neprošlo jen zpřísnění pravidel pro předčasný výběr dětského spoření na důchod.

Schválená změna zákona zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 Kč na 19 404 Kč ročně, na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24 204 Kč ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 Kč ročně.

Daňový balík musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit k 1. dubnu. Vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku. Pro schválení hlasovalo 128 poslanců, kromě vládní koalice pro něj zvedli ruku poslanci z klubu Úsvitu a komunisté. Poslanci TOP 09 a ODS hlasovali proti.

Sněmovna současně odmítla většinu pozměňovacích návrhů předložených poslanci. Ministr financí Andrej Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní. Neprošly ani výjimky pro farmářské trhy, podnikatele s paušální daní a pro všechny živnostníky s ročním obratem do 414 tisíc, které požadovali lidovci.

Poslanci naopak schválili návrh rozpočtového výboru na snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Paušály se dají ale využít jen u příjmů do dvou milionů korun, výbor nyní doporučil snížit tento limit na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění.

Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

Poslanci také schválili rozšíření možnosti pro živnostníky, aby jim daň z příjmů stanovil finanční úřad paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, kteří podnikají při zaměstnání. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí využívalo paušální daň v tuzemsku nejvýše 50 živnostníků. Podle Babiše má tak změna zákona tento nástroj zatraktivnit.

Neprošly návrhy opozičních stran ODS a TOP 09 na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s příjmy zhruba nad 100 000 korun měsíčně. Sněmovna zamítla i návrhy pravice na zavedení pouze dvou sazeb DPH místo nynějších tří. Stejně tak dopadly i pravicové návrhy na snížení sazeb daně na 19 a 10 procent nebo na 20 a 10 procent.

Rozprava k daňovému balíčku proběhla už ve středu:

Více o daňových návrzích a záměrech čtete zde:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:40
On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři,

vítejte u on-line reportáže k hlasování o daňovém balíčku a změnách v elektronické evidenci tržeb.

Redakce HN

09:45
Poslanci se sešli v půl desáté

Řádná schůze sněmovny začala v 9:35.

09:50
Na programu nejsou jen daně

Ještě před schvalováním daňového balíčku mají poslanci na programu další čtyři body. Podle odhadů by se k daním měli dostat za půl hodiny.

10:00
Klimeš: EET je událostí roku

Komentátor David Klimeš.EET byla nejvýznamnější změnou podnikatelského prostředí v Česku za rok 2016. Významný projekt ministra financí Andreje Babiše se stal i terčem kritiky. Krachy malých hospod po zavedení EET vyvolaly dohady. Komentátor HN David Klimeš označil elektronickou evidenci tržeb jako událost roku.

10:06
Co navrhují poslanecké kluby TOP 09 a ODS

TOP 09 by chtěla zrušil solidární daň. Podle ODS by měly být z EET vyjmuty platby kartou.

10:13
Co se stane, když EET nefunguje

EET je způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka posílány na státní správu. Jenže co se stane, když systém nefunguje, nebo obchodníkovi přestane fungovat internet?

10:35
Poslanci mají přestávku

Klub ANO prosadil patnáctiminutovou přestávku. Standardně lze přitom přijímat zákony jen do 14. hodiny, pokud si poslanci neprosadí výjimku. Daňové změny měly platit už od letošního 1. ledna. Na rozhodnutí čekají také podnikatelé, kteří se od 1. března mají zapojit do druhé fáze EET.

10:39
Ve středu EET zpracovala stomiliontou účtenku
10:45
Babišův pozměňovací návrh k EET

Ministerstvo financí chce podnikatelům výrazně rozšířit možnost platit takzvanou paušální daň. Jde o dohodu podnikatele s finančním úřadem na výši daně. K ní dospějí na základě předchozích a očekávaných příjmů. Podnikatel pak nemusí odevzdávat daňové přiznání - a pokud by neměl roční tržby přes 250 tisíc korun, nemusela by se ho týkat ani EET.

10:51
Přestávka skončila

Poslanci se vrátili do sněmovny a budou jednat o daňovém balíčku. Ještě se ale čeká na zpravodaje.

10:55
Zpravodaj je na místě a jednání pokračuje

Zpravodaj Václav Votava (ČSSD) už je na místě a představuje hlasovací proceduru.

10:58
Stanjura: Žádný návrh vládní koalice nepodpoříme

"Pokud jde o EET, žádný z návrhů vládní koalice nepodpoříme, jde o předvolební populismus," řekl před jednáním šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Opozice chce celou evidenci tržeb zrušit. Prosazuje také snížení DPH.

11:03
Klimeš: Evidentní pohřbívání evidence
11:05
30minutová přestávka začíná

Poslanci mají opět přestávku. Tentokrát na 30 minut. Vyžádala si ji ČSSD.

11:15
Infografika k EET

Už víte, co je FIK? Projděte si přehled elektronickou evidencí tržeb, který sestavil deník Aktuálně.cz.

11:28
O účtenkovou loterii má zájem pouze Sazka

V polovině roku chce ministerstvo financí v souvislosti s EET spustit účtenkovou loterii. Lhůta pro podání přihlášky do tendru vypršela v úterý. Do výběrového řízení se přihlásila pouze společnost Sazka.

11:31
Přestávka skončila

Půlhodinová přestávka skončila. Poslanci budou hlasovat o pozměňovacích návrzích.

11:36
Změny o výdajových paušálech pro OSVČ prošly

Prošly změny týkající se výdajových paušálů pro OSVČ. Ministerstvo financí navrhlo, aby si podnikatelé, kteří používají paušály, opět mohli odečítat z daní také slevy na děti a na manželku či manžela. Tuto možnost jim – kromě přivýdělků – sebrala předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM. Návrat slev ale nebude jen tak. Současně má totiž dojít ke snížení limitu pro využití výdajových paušálů. Zatímco dosud je lze využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově by to měla být jen polovina. Změny ohledně samotné výše paušálů se zatím neplánují.

11:39
Paušální daň nemá vliv na EET

Rozšíření paušální daně zatím nemá vliv na případnou výjimku z EET - o tom ještě poslanci budou hlasovat.

11:42
Návrh na zrušení solidární daně poslanci nepodpořili

Opoziční ODS a TOP 09 neuspěly se zrušením takzvané solidární daně. Tu zavedla vláda Petra Nečase pro lidi, kteří si vydělají více než čtyřnásobek průměrné mzdy. Mělo jít o dočasné tříleté opatření, naposledy mělo platit pro příjmy za rok 2015. Přímo do zákona se ale toto časové omezení tehdy nedostalo. Současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chtěla místo solidární přirážky zavést progresivní sazbu daně, výsledné zdanění by tak bylo zhruba stejné. Nakonec ale vláda ponechala současný stav.

11:44
Návrh snížení hranice pro vrácení DPH neuspěl

Poslanci neschválili snížení hranice pro vrácení DPH, která se týká cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud mohou žádat o vrácení DPH, když v Česku nakoupí nad 2000 korun, podle návrhu mělo jít o 1500 korun. Snížení limitu prosazovaly firmy působící v cestovním ruchu. Ministerstvo financí bylo proti.

11:47
Prošel návrh, podle kterého se pravidla pro dětské spoření nezpřísní

Pravidla pro dětské spoření na důchod se zřejmě nezpřísní. Prošel totiž návrh poslance Jaroslava Zavadila (ČSSD) na zrušení jednoho z bodů původního Babišova balíčku. U novinky, která funguje teprve od roku 2016, chtělo ministerstvo financí omezit možnosti předčasného výběru peněz v momentě, kdy dítě dosáhne plnoletosti. Zatímco dnes lze v 18 letech dítěte vybrat 30 procent naspořených peněz bez sankce, nově by se měl takový výběr penalizovat. Kdo by peníze vybral, musel by do budoucna danit případné příspěvky od zaměstnavatele. Přišel by tak o 15 procent (sazba daně z příjmů) z nich. Podle některých poslanců je ale zpřísnění vůči lidem nefér. Stát chce měnit podmínky hned po roce fungování této novinky, která přitom pomohla oživit zájem o takzvaný třetí pilíř (penzijní připojištění).

11:51
Poslanci nepřijali návrh na snížení sazeb DPH

Opozice podle očekávání neuspěla s návrhem na snížení sazeb DPH. Základní sazba měla podle návrhu klesnout z 21 na 19 procent, kromě toho by existovala opět pouze jediná snížená sazba ve výši 10 procent. "Nemuseli bychom se na každé schůzi handrkovat, které zboží má spadat do které sazby," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

11:54
Výjimka pro e-shopy neprošla

Babišem navrhované výjimky z EET neprošly. Jedna se měla týkat e-shopů při on-line platbě kartou. Druhá pak podnikatelů s ročními tržbami menšími než 250 tisíc korun, pokud se dohodnou s finančním úřadem na paušální částce daně.

11:57
Návrh na zrušení EET neprošel

Opoziční návrh na zrušení elektronické evidence tržeb podle očekávání neprošel. Poslanci neschválili ani další pozměňovací návrhy, podle nichž by se EET nevztahovala na všechny platby kartou.

12:00
Neuspěli ani lidovci, kteří prosazovali výjimku z EET ještě ve větším rozsahu než Babiš

Neuspěli ani lidovci, kteří prosazovali výjimku z EET ještě ve větším rozsahu než Babiš. Chtěli zrušit EET pro farmářské trhy, podnikatele s paušální daní a také pro všechny živnostníky s ročním obratem do 414 tisíc. Ti podle místopředsedy strany a ministra zemědělství Mariana Jurečky nemají k zatajování tržeb žádné důvody, protože po odečtu nákladů a dalších odpočtů neplatí žádné daně, a evidence tržeb tedy státu v tomto případě nic nevynese. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvažuje dokonce o zrušení třetí a čtvrté fáze EET - systém by se tedy netýkal řemeslníků a zbylých živnostníků.

12:02
Středeční tweet Pavla Bělobrádka
12:03
Daňových balíček poslanci přijali

Vládní návrh daňového balíčku jako celku byl přijat. Pro se vyslovilo 128 poslanců, proti jich hlasovalo 36.

12:07
Z původního balíčku neprošlo jen zpřísnění pravidel pro předčasný výběr dětského spoření na důchod

Schválili především původní návrh, jak jej do sněmovny poslala vláda loni v červenci. Obsahuje hlavně vyšší daňovou slevu na děti, omezení takzvaného daňového bonusu nebo novou srážkovou daň pro příjmy ze zaměstnání do 2500 korun měsíčně. Součástí je také množství "legislativně-technických" upřesnění nebo některé změny pro firmy. Z původního balíčku neprošlo jen zpřísnění pravidel pro předčasný výběr dětského spoření na důchod.

12:11
Babiš uspěl se změnou výdajových paušálů u OSVČ

Z návrhů, s nimiž přišel Babiš dodatečně, uspěla změna výdajových paušálů pro OSVČ. Limit příjmů se snižuje na polovinu, ale současně se vrátí slevy na dítě a na manžela. Výše paušálů se nemění.

12:12
Výjimky pro e-shopy a nejmenší podnikatele neprošly

Do druhé fáze EET, která začne 1. března, se zapojí všichni obchodníci podle původního plánu.

12:15
Kalousek a Stanjura kritizovali vládu

Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura kritizují vládu. Podle nich nevyužila možnost snížit daně nebo ulevit drobným podnikatelům. Ministr financí Andrej Babiš už ale dříve řekl, že vláda předloží vlastní daňové návrhy - prostor pro snižování daní tady je.

12:19
Stanjura kritizoval hnutí ANO

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval hnutí ANO. To podle něj říká něco jiného, než za co se staví při hlasování.

12:27
Stanjura zkritizoval Jurečku

Zbyněk Stanjura (ODS) zkritizoval ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) za to, že lituje schválení zavedení EET na farmářských trzích, i když pro to předtím hlasoval.

12:35
Novela teď půjde do Senátu

Schválenou novelu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Účinná má být od 1. dubna. Vyšší slevy na děti půjde uplatnit už od 1. ledna 2017 - ve výplatě za první měsíce roku se u zaměstnanců projeví až zpětně (v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2018).

12:57
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

on-line reportáž ze schvalování daňového balíčku je u konce. Další vývoj budeme i nadále sledovat v bězném zpravodajství.

Redakce HN