To video trvá pouze minutu a třicet sekund a nic moc se tam vlastně neděje. Kamera za doprovodu temné elektronické hudby prochází školními chodbami a výhled na prostředí, které naznačuje, že jde o školu výtvarnou, divákovi postupně zacloní osm citátů. "Při konzultaci v ateliéru na mě křičel: Zůstaneš zbouchnutá na vesnici a bez chlapa, přesně jako moje bývalé spolužačky."

"Jeho reakce na moje malby byla: Takovýhle s***ky můžou vymyslet jenom baby." "Jednou jsem se rozbrečela na dílnách, což náš vedoucí glosoval slovy: Ty ženský by měly během krámů někam zavírat." Přehlídka popsaných zážitků končí informací, že pocházejí od studentek AVU, UMPRUM či FAMU, a jednoduchým, ale rázným vzkazem: "Ponižujete nás. A už nás to nebaví."

Kratinký klip vzbudil na Facebooku, kde se v polovině prosince objevil pod hlavičkou české feministické skupiny Čtvrtá vlna, značnou pozornost. Za tři týdny nasbíral více než sto tisíc zhlédnutí, sdílelo ho přes šest stovek lidí a rozběhla se kolem něj vzrušená debata, v níž se mísí podpora s ostrou kritikou.

Respekt obálkaV novém Respektu dále najdete: 

Všechno je špatně – jak žít spokojeně ve světe, který nemáme pod kontrolou

Komentář: Nechceme se bránit? Proč tak vadí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám

Anketa a článek na téma Jak Andrej Babiš vykouzlil rozpočet. Nečekaný přebytek je výjimečná příležitost, kdy se podívat na chronické slabiny českého hospodaření.

Lákavější než skutečný svět – hitový seriál Westworld předvádí bolest 

robotů i krizi bílého muže

Průvodce světem superjídla – Chia, godži nebo řasy: jsou módní potraviny opravdu tak zdravé?

Trojici mladých žen – autorek videa a členek skupiny – intenzita odezvy překvapila, ale díky ní se povedlo přesně to, v co doufaly: otevřít debatu o sexismu na českých vysokých školách. FAMU video sdílela na svých stránkách, podporu Čtvrté vlně vyjádřili profesoři i vedoucí ateliérů z FaVU, UMPRUM i AVU. Minulou středu se pak sešly s rektorem AVU Tomášem Vaňkem, kterého zážitky studentek podle jeho slov "nenechaly klidným". Jako první krok plánuje rektor během ledna věc otevřít v akademickém senátu, na umělecké radě školy i s učiteli. Pro aktivistky ze Čtvrté vlny je masová reakce i rychlá odezva na dotčených školách důkazem, že nazrála doba na další změny.

Pro holky i pro kluky

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se