Vrchní soud v Praze potvrdil tresty za předražené předsednictví EU v první polovině roku 2009. Soud nižší instance poslal v červnu 2015 do vězení devět podnikatelů, kteří podle něj připravili státní pokladnu nejméně o 327 milionů korun.

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Hana Navrátilová začala číst rozsudek těsně před půl jedenáctou a skončila takřka po hodině a půl.

Nejdříve verdikt prvoinstančního soudu zrušila, vzápětí vynesla nový. V něm ale u sedmi podnikatelů potvrdila vinu a upřesnila, v jakém poměru mají nahradit způsobenou škodu a vydat neoprávněné obohacení. Dala tak za pravdu odvolání státního zástupce.

O dalších dvou dříve odsouzených, Vlastimilu Maxovi a Pavlu Girstlovi, rozhodne dodatečně. Jejich případ kvůli nemoci odložila k samostatnému projednání.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Odvolací soud nedošel k podstatným vadám řízení, které by měly vliv na rozsudek, či k tomu, že by byla zásadním způsobem poškozena práva obžalovaných," uvedla Navrátilová.

Jen jednomu z obžalovaných - Václavu Čadovi, který odešel od prvoinstančního soudu jako jediný s tříletou podmínkou - zpřísnila trest na nepodmíněný a přidala půl roku navíc. Všech sedm podnikatelů tak musí do vězení v rozmezí od 3,5 do devíti let. Soudkyně jejich trestnou činnost označila za sofistikovanou. "Byla velmi promyšlená," uvedla.

Úředníci nevinní

Obžalovaní byli i tři vládní úředníci Jana Hendrichová, David Mlíčko a Radomír Karlík, kteří předsednictví EU zajišťovali. Ty ale prvoinstanční soud osvobodil. A odvolací soudkyně Navrátilová zprošťující verdikt potvrdila.

"Soud nedospěl k závěru, že nedostatečná kontrola byla úmyslná," poukázala Navrátilová na to, že Hendrichová i její podřízení si najali externí firmu, aby posoudila oprávněnost účtovaných peněz.

"Až když byli ujištěni o oprávněnosti fakturace, došlo k proplacení," uvedla.

A stejně tak podle ní vybrali oprávněně firmu ProMoPro jako dodavatele. "Celá činnost týkající se zajištění předsednictví byla mimořádně organizačně náročná a ProMoPro bylo jediným subjektem, který byl technicky schopen plnit zakázku," dodala.

Vyvedení peněz z předsednictví bylo podle ní tak pečlivě naplánováno a provedeno, že bylo velmi obtížné ho odhalit.

Půl miliardy bez soutěže

Zakázku na pořádání předsednictví – především na ozvučení, videopřenosy a další služby spojené s jednáním politiků – získala bez soutěže firma ProMoPro Jaroslava Veselého.

Ta si následně naúčtovala 550 milionů korun. Úředníci to schválili a nechali proplatit.

Finanční analytický útvar ministerstva financí, který mapuje podezřelé toky peněz, ale na podezřelou výši vyplacených peněz upozornil policii. Podle něj byly služby trojnásobně předražené.

Po jeho upozornění policisté necelou polovinu z nadhodnocených peněz zadrželi. Z toho 134 milionů například na vídeňském účtu, ke kterému měl přístup podnikatel Libor Veverka.

Zhruba 178 milionů korun ale policisté již nenašli a ani nezjistili, kde skončily. Peníze totiž putovaly přes účty řady nastrčených firem v Česku a bílí koně je vybrali v hotovosti. A není tak jasné, zda celý podfuk vymysleli stíhaní podnikatelé v čele s majitelem firmy ProMoPro Jaroslavem Veselým, nebo vše z pozadí řídil někdo jiný. Sami policisté jsou přesvědčeni o druhé možnosti.

JAK SE PŘELÉVALY PENÍZE V KAUZE PROMOPRO

Nejvyšší tresty, každý devět let vězení, dostali v prvním kole majitelé firem ProMoPro a NWDC (té ProMoPro zakázku přepustilo a poslalo jí i podstatnou část peněz) Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa. O rok a půl kratší trest dostal Veverka.

Odvolání začala soudkyně Hana Navrátilová projednávat v první polovině prosince, kdy jednání odročila kvůli vynesení rozsudku.

Soudkyně Navrátilová spis studovala takřka tři čtvrtě roku. Jen při podání obžaloby měl 26 000 stránek a o další tisíce se rozrostl během soudního líčení u Městského soudu v Praze. "Převáželi to k nám nákladním autem," prohlásil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Je to politický boj

Sám Veselý stále trvá na tom, že celé předsednictví, které zajišťovala jeho firma, bylo v pořádku a šlo o běžné ceny. "Stal jsem se obětí politického boje," říká. A kdyby tento případ řešil obchodní soud, tak by podle něj všechny platby shledal v pořádku. "Všechno jsme splnili. Dodneška mi nikdo neřekl, co jsem nedodal," řekl Veselý.

Potvrzení osvobozujícího verdiktu vítají i samotní úředníci. Jana Hendrichová mimochodem stále pracuje na postu vrchního ministerského rady na ministerstvu financí - na organizaci předsednictví byla Úřadu vlády pouze "zapůjčena".

A stejně jako její kolegové zváží, zda bude za pět let trvající martýrium požadovat odškodné. "Chápu, že soud musel všechno prověřit a trvalo to dlouho. Ale samozřejmě to poškodilo moji pověst, jak občanskou, tak pracovní," uvedla.

JAK SE PŘELÉVALY PENÍZE V KAUZE PROMOPRO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist