Z Prahy do Varšavy v sobotu ráno odletěl náhradní spoj polských aerolinií Enter Air. Odvezl cestující z letadla, které muselo v pátek večer na pražském letišti nouzově přistát kvůli bombové hrozbě. Muže polské národnosti, který hrozil bombou, policisté zadrželi. 

Při incidentu nebyl nikdo zraněn ani nevznikly žádné škody na majetku a nebyl ohrožen provoz na letišti Václava Havla; pyrotechnici během prohlídky žádnou výbušninu nenašli.

S osmašedesátiletým polským občanem, který vyhrožoval bombou, policie oficiálně zahájí trestní stíhání ještě v sobotu. Své jednání Polák obhajoval nasloucháním Bohu. Další postup kriminalistů bude záležet na posudku znalce z oboru psychiatrie, který muže podezřelého z šíření poplašné zprávy a ohrožení vzdušného dopravního prostředku vyšetří. Uvedla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Teroristický motiv policie vyloučila.

Pokud psychiatr uzná, že je Polák příčetný a zdráv, policie podá návrh na vzetí do vazby. Jestliže ale zjistí, že zadržený není zcela duševně v pořádku, bude následovat další psychiatrické vyšetření, které může podle mluvčí trvat několik dnů i týdnů. Policisté už také vyslechli jeho manželku, která s ním v letadle cestovala, posádku i cestující, kteří s ním byli nejvíce v kontaktu. Manželka mimo jiné uvedla, že její muž už několik dní předtím a také v minulosti nebyl psychicky v pořádku a   v poslední době se choval velmi nestandardně, uvedla Rendlová. 

Není rovněž vyloučeno, že případ předají české úřady do Polska. I když letadlo muselo kvůli bombové výhrůžce přistát v Praze, incident se stal na palubě letadla polských aerolinek, je z něj podezřelý polský občan a i škodlivý následek se stal na polském území, uvedla Rendlová. "Zatím trestní řízení probíhá tady, ale není vyloučeno, že bude případ předán do Polska. Mezinárodní dohody umožňují obojí," dodala.

Aerolinky Enter Air mezitím vydaly prohlášení, že muž, který vyhrožoval bombou, byl pod vlivem utišujících léků. Muž je nyní umístěn v policejní cele a v případě, že bude uznán příčetným, hrozí mu dva až osm let vězení. Prokáže-li se psychická porucha, bude předán do péče lékařů.

Letadlo Boeing 737-800, v němž se incident odehrál, zatím zůstal v Ruzyni. Kvůli bezpečnostním pravidlům totiž původní posádku, která nyní musí odpočívat, vystřídala nová a odletěla s pasažéry náhradním letadlem.

Boeing, který mířil ze španělského Las Palmas do Varšavy, nouzově přistál na starém letišti v pražské Ruzyni. Na palubě stroje cestovalo 160 lidí.

Muž polské národnosti měl vyhrožovat v letadle nástražným výbušným systémem. Po přistání vstoupila na palubu zásahová jednotka cizinecké policie, která vyzvala podezřelého, aby opustil letadlo a následoval policisty.

"Ten jejich výzev neuposlechl, a proto byly použity donucovací prostředky, s jejichž pomocí byl podezřelý muž z letadla vyveden. Jeho chování nebylo agresivní ani jinak problematické, nicméně v danou chvíli s policisty nespolupracoval," popsala zásah na palubě mluvčí.

Podle serveru Gazeta.pl, který se odvolává na svědectví cestujících, začal muž debatovat s posádkou. Nekřičel, ale hodně diskutoval. Když pilot oznámil přistání v Praze, muž neuposlechl posádku a chodil po letadle." Neposlouchal manželku, byl velmi nervózní. Mluvil o tom, že viděl celý svět a paní vedle něj tvrdila, že pokud přistaneme, tak vyjde jen ve svěrací kazajce," uvedl svědek.

Podle některých zpráv polských médií byl muž buď psychicky nemocný, anebo pod vlivem léků, které bere na své vážné onemocnění. Na polských sociálních sítích se hovořilo o tom, že má nějakou formu nádorového onemocnění.

Podle výpovědi jednoho z pasažérů pro televizní stanici TVN24 jeden z cestujících pána, který vyhrožoval výbuchem, zpacifikoval ještě před přistáním. 

Poté co policie podezřelého zneškodnila, začala evakuace pasažérů. "Chápeme, že jsou v takovém případě jisté procedury, které je třeba udělat, všechno probíhalo profesionálně. Když si pána v Praze odvedla antiteroristická jednotka, vycházeli jsme po dvou z letadla, prohledávali nás a odváželi," řekl muž se synkem na ramenou po přistání náhradním spojem na letišti ve Varšavě polským novinářům.

Cestující si podle serveru Gazeta.pl však stěžovali, že se o ně aerolinky ani konzulát včas nepostaraly, že nebyl zabezpečen nocleh ani jídlo a že se v prvních hodinách musely rodiny s dětmi vyspat na podlaze a z aerolinek je nikdo nekontaktoval.

Na palubě byli nejspíše jen Poláci. "Je nepravděpodobné, téměř vyloučené, že by v letadle byli čeští občané. Ten člověk je v moci policie, situace je bezpečná a vzhledem k tomu, že s ním bude v nejbližší době zahájeno trestní řízení, nebudeme uveřejňovat podrobnosti. To až po dohodě se státním zástupcem. Policie má ale vše plně pod kontrolou," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle jeho slov proběhla pyrotechnická prohlídka a letadlo má být uvolněno v sobotu. "Nechci to hlouběji komentovat, tomu člověku nechci pomáhat. Ale opakuji, že situace je plně bezpečná," zopakoval Chovanec.

Provoz na Letišti Václava Havla byl načas přerušen, žádná další letadla zde nepřistávala. Kolem 22. hodiny Ruzyně znovu provoz obnovila, uvedly stránky Flightradar24.

Pro polské aerolinky Enter Air, které provozují především charterové lety do dovolenkových destinací, to byl včera už druhý vážný incident. Dopoledne se jeden letoun těchto aerolinek musel po startu z Varšavy vrátit na letiště, protože se mu do motoru dostal pták.

Související