V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin, které jsou v potravinách zakázané, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal.

Jde o látky s halucinogenními účinky, které mohou být v určitém množství pro člověka toxické.

Nejde o privátní značku, je k dostání i v jiných řetězcích a obchodech. Albert se zákazníkům omlouvá a sám nyní nechává čaj testovat, uvedla ve vyjádření mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Jde o čaj Herbal Tea (Loyd) - máta s brusinkou a bylinkami v balení 40 gramů s datem minimální trvanlivosti do 31. července 2017. Výrobcem je společnost Mokate z jihopolské Ustroně. Atropinu bylo v čaji 206 mikrogramů na kilogram a skopolaminu 31,7 mikrogramu na kilogram.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci čaje uvedené šarže," uvedl Pospíchal. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.

Řetězec musel neprodleně čaj stáhnout z prodeje a SZPI s ním zahájí správní řízení o uložení pokuty. "Zmíněnou šarži jsme stáhli okamžitě po zjištění před dvěma dny. K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme," uvedla Vanko. Zákazníci mohou čaj v prodejně vrátit a dostanou peníze zpět.

Před stejnými látkami inspekce varovala například před dvěma lety, obsahovala je dětská kaše německého výrobce Alnatura. Množství nepovolených látek v kaši bylo ovšem výrazně nižší než aktuálně v čaji.

Související