Pro nezvěstného Pavla Hrůzu by tenhle rok mohl být rokem naděje. Letos na jaře to budou už dva roky od chvíle, kdy ho v Libyi unesla skupina ozbrojenců, a podobné případy ukazují, že únosci tohoto typu začínají o osudu rukojmích vyjednávat často až s velkým časovým odstupem. Není jasné, zda to tak nakonec bude i u Hrůzy, blízcí ale pořád chovají naději. Před čtyřmi měsíci se totiž objevila zpráva, že je stále naživu.

Mlčeti zlato

Informaci, že Pavel Hrůza není mrtev, ale že ho únosci drží někde na neznámém místě, má mít k dispozici rakouská cateringová firma VAOS, pro niž v Libyi pracoval. Tvrdí to zdroje Respektu z jejího okolí. Firmu prý údajně kontaktoval neznámý člověk prohlašující se za prostředníka a ohlásil, že Hrůza stále žije. VAOS se k věci staví zdrženlivě. "Tuto informaci nemůžeme potvrdit. Nemáme žádnou potvrzenou informaci, že je naživu, nebo že není," říká mluvčí společnosti Christian Wintersteiger. Jasné tak zároveň není, kdo ve firmě vzkaz přebíral a co společnost se zjištěním udělala – a neví to ani náš zdroj.

Překvapivá zpráva zatím nebyla doložena žádným nezpochybnitelným důkazem, například fotografií Hrůzy s čerstvým vydáním novin nebo jeho hlasovou či obrazovou nahrávkou. V prvních měsících po Hrůzově zmizení se na české straně pravidelně scházel tým složený ze zástupců policie, tajných služeb a ministerstva zahraničí, dnes již pravidelně nezasedá. Případ dál řeší tajné služby a ty nová zjištění nekomentují.

Obálka Respektu.

TÉMA: Jak zkrotit závislost: Váš mozek touží po slasti. Ale můžete ho zkrotit.

ROZHOVOR: Novoroční interview se starostou Vídně Michaelem Hauplem

KONTEXT: Jak se rodila Charta 77

KOMENTÁŘ: Evropany v několika státech najednou čeká v roce 2017 test jejich odolnosti

KULTURA: Český film v uplynulém roce – alespoň pár filmů zamířilo k evropskému normálu

CIVILIZACE: Tajemná WTF: Obíhají kolem podivné hvězdy v souhvězdí Labutě obří kosmické stavby umělého původu?

Podobně překvapivých momentů bylo dosud u Pavla Hrůzy několik. Tím nejvýraznějším, jak loni zjistila MF DNES, bylo echo, které zdejší rozvědka dostala od představitelů jedné z libyjských vlád, na jejímž území po únosu čeští agenti pátrali. Libyjský kabinet se nabídl, že jako prostředník mezi Evropany a džihádistickými únosci dojedná propuštění jistého uneseného Rakušana a jednoho dalšího člověka. Vzhledem k tomu, že s Hrůzou zmizelo v Libyi na témže místě osm lidí právě včetně jednoho Rakušana, česká strana se domnívala, že by mohlo jít o něj.

Na Maltě, kam byli rukojmí loni v lednu svými únosci dopraveni k předání, se však ukázalo, že druhý ve dvojici není Čech, ale Srb. A že ani Rakušan není tím, který byl unesen s Hrůzou. Takových slepých stop už bylo více, což ale neznamená, že Hrůzův případ je ztracen. Když v roce 2013 zmizely v pákistánském Balúčistánu Češky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká, natočili sice únosci tři měsíce po jejich odvlečení video, kde se jedna z nich objevila, pak se ale sedmnáct měsíců nedělo vůbec nic. Žádná zpráva, žádná sebemenší informace.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se