Senát se požadavkem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET), což minulý týden odmítl, bude muset zabývat ještě minimálně jednou, a to kvůli petici, kterou podepsalo víc než 11 500 lidí. Horní komora ji proto bude muset projednat na své schůzi. Petici obdržela ve stejný den, kdy zamítla novelu pravicových senátorů o zrušení EET.

Peticí se bude ve veřejném projednávání zabývat rovněž sněmovní petiční výbor. Sněmovna jako celek má navíc v lednu projednávat návrh na úpravy EET, o jejíž zrušení i v dolní komoře usilují ODS a TOP 09.

Iniciátorem petice je majitel Bezejmenné čajovny v Šáhlavicích na Plzeňsku Ivo Hucl. Podle něj je evidence tržeb destruktivní a diskriminační a hrubě zasahuje do občanských práv a svobod drobných podnikatelů a živnostníků.

"Tato mocenská intervence jednoznačně přináší ztrátu motivace podnikat, a to především v oblastech, kde jsou podmínky k podnikání nejobtížnější, a pokřivuje mezilidské vztahy, neboť šíří nedůvěru a třídní nenávist," tvrdí Hucl v petici.

Jediným výsledkem zavedení EET bude podle něj nárůst byrokracie, prostoru pro korupci a podvody a nakonec povede jen ke zvýšení cen pro konečné spotřebitele. "Skutečnost, že někdo posuzuje naši práci pouze skrze data v excelových tabulkách, považujeme za svého druhu návrat k totalitě," podotkl Hucl. "Považujeme za absurdní, abychom pracně vydělané prostředky vynakládali pouze na to, abychom neméně pracně obhájili a prokázali, že nekrademe," dodal.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Podle kritiků ale povede k zániku drobných živnostníků a ke zneužívání EET v konkurenčním boji. EET začala platit 1. prosince pro hotely a restaurace, podle průzkumu Sdružení místních samospráv České republiky to už vedlo k zániku zhruba 700 menších hospod. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve sněmovně navrhl, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 000 korun ročně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist