Vláda se na startu povinné maturity z matematiky a cizího jazyka u odborných škol zatím nedohodla. Ministryně školství Kateřina Valachová v pondělí předložila vládě dvě varianty náběhu povinné maturity z matematiky. Pro gymnázia a lycea má v každém případě odstartovat na jaře 2021. "Na tom se vláda jednomyslně shodla," uvedla Valachová. K náběhu na středních odborných školách vytvořila dvě varianty, vláda se nakonec nepřiklonila ani k jedné z nich.

V první variantě se k povinné maturitě z matematiky měly v roce 2022 zapojit všechny ostatní školy vyjma uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů. Ve druhé variantě by se ostatní školy zapojily až o dva roky později, tedy v roce 2023.

Povinná maturita z matematiky se původně od roku 2021 měla týkat sedmdesáti procent studentů, povinná měla být zhruba u šedesátky z více než stovky oborů. Výjimku měli mít studenti uměleckých či textilních škol, obory pedagogické, gastronomické nebo veterinářství.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S tím ale nesouhlasily odborné školské asociace. Podle nich bylo výjimek hodně a pro některé obory by to bylo diskriminační. Ministerstvo školství proto návrh přepracovalo tak, že by povinná matematika neplatila jen pro umělecké, sociální a zdravotnické obory.

Nevyhnuli by se jí studenti třeba zemědělských oborů, s čímž nesouhlasí ministr zemědělství Marian Jurečka (ANO). Maturovat z matematiky by museli žáci škol zaměřených na technologii a analýzu potravin, vinohradnictví, rybářství, chovatelství, zahradnictví, trenérství dostihových a sportovních koní nebo chovatelství cizokrajných zvířat.

Tyto obory by se neměly profilovat matematikou, ale odbornými předměty, uvedlo ministerstvo zemědělství v připomínkách. "Z tohoto důvodu jsme u těchto oborů výhradně proti zařazení matematiky jako zkušebního předmětu společné části maturitní zkoušky. Zařazení matematiky jako zkušebního předmětu nebude vytvářet prostor pro zlepšení úrovně znalostí žáků v odborných předmětech," doplnil úřad.

Letos si maturitu z matematiky dobrovolně vybralo jen 27,2 procenta maturantů, zbytek si zvolil cizí jazyk. Loni skládalo zkoušku z matematiky 30 procent studentů, z toho čtvrtina neuspěla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist