Evropský družicový navigační systém Galileo ve čtvrtek začal poskytovat první služby.

Uživatelé chytrých mobilních telefonů vybavených vhodnými přijímači mohou signál z družic Galileo využívat pro přesnější navigaci v místech, kde dosud nefungovala GPS. Galileo tak umožňuje přesné stanovení času a pátrací služba zkrátí hledání uživatelů v nouzi až ze tří hodin na deset minut.

Uvedli to zástupci agentury GSA, která systém provozuje a jež sídlí v Praze.

V Bruselu čtvrteční spuštění Galilea přivítala eurokomisařka Elžbieta Bieńkowská, která je zodpovědná za vnitřní trh, průmysl a podnikání. Prohlásila, že navigační systém je jedním z největších evropských kosmických projektů, který přinese užitek pro každodenní život Evropanů.

Ve středečním prohlášení Bieńkowská uvedla, že Galileo je důkazem o technické vyspělosti Evropy. "Žádná evropská země by tohoto nemohla dosáhnout sama," dodala.

Evropa se tak s dvouletým zpožděním zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jimiž jsou zejména Spojené státy s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou.

Jak americký, tak ruský systém jsou financovány a kontrolovány armádami a jimi poskytované údaje mohou být z politických či ekonomických důvodů pro civilní uživatele kdykoli zkresleny či zcela zablokovány.

Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.

Zatímco v roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, dnes takové čipové sady vyrábí 17 společností, což představuje více než 95 procent celosvětové nabídky.

Kromě toho do konce roku 2018 bude přijímač pro systém Galileo součástí všech typů nově schválených vozidel prodávaných v Evropě a vybavených systémem tísňového volání eCall. Seznam zařízení a čipových sad kompatibilních se systémem Galileo je uveden na adrese www.useGalileo.eu.

Zmínka o systému Galileo se poprvé objevila ve sdělení Evropské komise v únoru 1999. Hlavním gestorem programu Galileo je Evropská komise, poskytováním prvních služeb je ale pověřena agentura GSA. První dvě experimentální družice Giove-A a Giove-B byly vypuštěny v letech 2005 a 2008 a na základě zkušeností z jejich provozu byla navržena evropská navigační družice Galileo Sat.

Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň 24 provozních družic a šest družic záložních, všechny ve výšce zhruba 23 000 kilometrů nad Zemí.

V tuto chvíli se ve vesmíru nachází 18 družic a zbývajících 12 by mělo být vypuštěno do roku 2020.