Policie vyčíslila škodu v kauze Regionálního operačního programu Severozápad na 13,9 miliardy korun. Ve čtvrtek to řekl advokát podnikatele Daniela Ježka Michael Kis. Ježek, který byl vlivným členem ODS v Ústeckém kraji, je jediný z 24 obviněných, který je stíhán vazebně. Vinu odmítá.

Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který v noci na čtvrtek poslal Ježka do vazby z obav, že by mohl ovlivňovat svědky.

"Policejní orgán údajnou škodu vyčíslil na 13,9 miliardy korun," řekl Kis.

Mimořádně vysokou škodu potvrdil i Majchrák. "Trestnou činnost s takovouto výší škody se domnívám, že zdejší okresní soud ve vazebním zasedání ještě neřešil. Byť se přiznám, že neznám výši škody, která byla kladena za vinu doktoru Davidu Rathovi, který byl vzat do vazby také rozhodnutím soudce zdejšího soudu," řekl Majchrák.

Další z obviněných Petr Kušnierz, bývalý ředitel ROP Severozápad, označil Ježka za toho, kdo o projektech rozhodoval. Kušnierze policie od prosince stíhá kvůli poškozování zájmů Evropské unie, nová obvinění s jeho kauzou zřejmě souvisí.

Ježek je v případu obviněn spolu s dalšími 23 lidmi. Všechny ostatní obviněné policie po výsleších propustila. Řekla to vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Další informace k případu nyní podle ní zastupitelství poskytovat nebude.

Mezi obviněnými jsou nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Vyšetřování souvisí už s prvopočátky operačního programu, který reálně začal rozdělovat dotace v roce 2008.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kauza se týká poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad.

Ze seznamu všech obviněných plyne, že velkou část jich tvoří hodnotitelé projektů.

Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad. Tvořili ho politici Ústeckého a Karlovarského kraje.

Sobotka: Odpovědnost nechám na krajích

Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky se kauza týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích.

Sobotka ve čtvrtek novinářům řekl, že kauzu nepokládá za problém ČSSD, ale konkrétních lidí, o jejichž vině, či nevině musí rozhodnout soud.

"Myslím si, že v Ústeckém kraji zaplatila ČSSD za to, že tam spolupracovala ve vedení kraje s ODS po roce 2008. Teď se ukazuje, že to tehdy byla velká politická chyba," řekl.

"Je třeba, aby bylo úplně zřejmé, co se koho týká, kdo má jaký problém z pohledu policie. Z hlediska věcného to jsou věci, které se odehrávaly před osmi lety, bylo to v jiné době," uvedl Sobotka. Nyní musí podle premiéra konkrétní odpovědnost posoudit policie, státní zastupitelství a soud.

"Na konci celého procesu uvidíme, jestli se ti lidé něčeho dopustili, nebo jestli se ničeho nedopustili. Pro mne z hlediska sociální demokracie je to věc, která vězí daleko v minulosti," uzavřel premiér.

Krajský předseda ČSSD Miroslav Andrt se domnívá, že bývalá hejtmanka Jana Vaňhová a bývalý krajský předseda Arno Fišera by měli kvůli obviněním pozastavit svá členství ve straně. Situací se bude zabývat krajská konference ČSSD v sobotu.

Andrt oba obviněné politiky, kteří donedávna patřili mezi nejvlivnější členy krajské ČSSD, na jednání krajského výkonného výboru pozve. Měli by podle něj minimálně pozastavit členství, což stanovy ČSSD umožňují. "Pokud platí to, jak to mám potvrzeno, že jim skutečně bylo sděleno obvinění z úmyslného trestného činu, což naplňuje dikci stanov, tak myslím, že v zájmu zachování dobrého fungování krajské organizace, by to (pozastavení členství) bylo vhodné," řekl Andrt.

Konference se sejde v sobotu dopoledne v Teplicích, měla by volit nové vedení. Andrt očekává, že aktuální obvinění v ROP Severozápad řešit bude.

"Bylo by zvláštní, kdyby se tím konference nezabývala. I kdyby to nebyl bod programu, tak myslím, že to v diskusi a příspěvcích zazní," řekl Andrt. Ještě před konferencí se podle něj sejde krajský výkonný výbor strany, který bude aktuální situaci řešit.

Mezi obviněnými je i bývalý mostecký primátor Vladimír Bártl, který nyní pracuje jako ředitel odboru pověřený řízením sekce na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Ministr Jan Mládek (ČSSD) ve čtvrtek v Litoměřicích uvedl, že se k věci nemá důvod nějak vyjadřovat, protože se týká Bártlovy činnosti mimo ministerstvo. "Pokud nám orgány činné v trestním řízení, státní zastupitelství sdělí nějaké informace závažného charakteru, tak státní tajemník bude postupovat podle platného služebního zákona," řekl Mládek.