Obvinění, které Turecko vzneslo proti Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi, dvěma Čechům zadrženým v půli listopadu na syrských hranicích, jsou vážná. Prohlásili to včera v Ankaře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu. Ten zdůraznil, že oba podle Ankary spolupracovali s kurdskými teroristy a teprve vyšetřování ukáže, jak významné napojení Čechů na tyto skupiny bylo.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Existují důkazy a informace o jejich napojení na teroristické organizace Stranu kurdských pracujících (PKK) a milice YPG," prohlásil turecký diplomat s tím, že u Čechů byly nalezeny uniformy i dokumenty. Tyto organizace podle ministra mimo jiné mohou za víkendový útok v Istanbulu, při němž zemřelo na čtyři desítky lidí. "Vyšetřování ale pokračuje a vyměňujeme si nadále informace. Uvidíme, o jak významné napojení u těchto českých občanů šlo," sdělil. 

Situace je vážná i podle Zaorálka. Ten však zdůraznil, že Češi neměli v úmyslu podílet se na teroristických útocích, ale chtěli v oblasti na severu Sýrie pomáhat. "Ujistil jsem svého kolegu, že podle našich informací tito dva čeští občané měli v úmyslu především pomoci instalovat mobilní nemocnici a že jejich úmysly byly především pomoci v humanitární oblasti v teritoriu, které takovou pomoc určitě potřebuje," řekl Zaorálek.

"Jsme přesvědčeni, že neměli žádné úmysly podílet se na teroristických akcích či činech," doplnil s tím, že Ankara v této věci Česku vychází vstříc. "Bude možné, aby se s těmito českými občany poměrně brzy setkali rodiče," podotkl. "Celkově mám z toho jednání silný dojem, že na obou stranách máme zájem, aby tento případ nějakým způsobem nekomplikoval vzájemné vztahy," dodal. Česká diplomacie je podle něj v úzkém kontaktu s rodiči zadržených, snaží se jim sehnat právníka a česká ambasáda je kvůli případu denně v kontaktu s tureckými úřady.

Český ministr uvedl, že se svým tureckým protějškem už podobné – byť méně medializované – kauzy řešili. "Je pro mě důležité, že když jsme se do něčeho pustili a něco řešili, mohl jsem se na jeho slovo spolehnout. Proto jsem řekl, že z toho mám dobrý dojem," doplnil. "Z turecké strany vidím ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a které přitom těm občanům usnadňují situaci," dodal.

Turecko podle Zaorálka velmi ocenilo, že se uzavřela kancelář, kterou chtěly v Praze jako v prvním evropském městě kurdské milice YPG provozovat. Fakt, že ta kancelář byla otevřena, na turecké straně nevyvolalo žádnou radost. A to, že končí, že se v Praze neujala, je určitě pro Turecko významná věc," podotkl. Odmítl ale potvrdit, že byla uzavřena z podnětu českých úřadů.