Počet obyvatel České republiky za tři čtvrtletí stoupl o 18,6 tisíce na 10 572 400 lidí. Podílela se na tom zejména migrace, do Česka se přistěhovalo o 12,6 tisíce lidí více, než se vystěhovalo. Nejvíce se přistěhovalo Slováků a Ukrajinců. Více lidí se také narodilo, než zemřelo. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

V prvních devíti měsících roku se živě narodilo 85 400 dětí, meziročně o 1200 více. Z toho se 48,6 procenta dětí narodilo svobodným matkám, což je meziroční růst o procentní bod. Proti loňskému roku byl vyšší počet prvorozených dětí, v dalších pořadích naopak dětí mírně ubylo. Mezi rodičkami převažovaly ženy ve věku 30 a 31 let, prvorodičky byly nejčastěji devětadvacetileté.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Od ledna do konce září zemřelo 79 400 obyvatel Česka. Je to o 5 tisíc méně než loni, kdy byl ale počet zemřelých za tři čtvrtletí nejvyšší za posledních 18 let. Muži umírali v průměru ve věku 72,2 léta, ženy ve věku 79,1 léta. Před dosažením prvního roku života zemřelo 239 dětí, o 33 více než ve stejném období loni.

Manželství uzavřelo za tři čtvrtletí 19,2 tisíce párů, meziročně o 1700 více. Nejvíce sňatků se konalo v červnu. Proti loňsku přibylo jak prvních sňatků, tak sňatků vyšších pořadí. Rozvodů bylo 19,2 tisíce, což je zhruba stejně jako loni. Rozvodem bylo dotčeno 17 600 nezletilých dětí. "Nejčetnější byly rozvody v devátém roce trvání manželství, odrážejíce vysoký počet sňatků v roce 2007. Intenzita rozvodovosti byla však nejvyšší ve čtvrtém až šestém roce manželství," uvedli statistici.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist