Lhůta pro podání nabídek na koupi bytů v Praze-Písnici vypršela. Vlastník bytů ČEZ nevyhověl výzvě městské části Praha-Libuš ani právníků iniciativy Moje Písnice, aby soutěž zrušil nebo odložil. V pátek to sdělil mluvčí energetické společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Případné nabídky zájemci posílali investiční a realitní společnosti Naxos. Jejich počet společnost neuvedla. Vítěz by měl být znám během několika týdnů.

Mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová sdělila, že radnice může před podpisem smlouvy podat protinabídku a soutěž vyhrát.

ČEZ nabízí více než 700 bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy. Hlavní město minulý týden rozhodlo, že radnici městské části Praha-Libuš bezúročně půjčí peníze, aby mohla byty koupit.

Radnice ale vyžadovala k takovému kroku více času.

"Takové informace v žádném případě nezveřejňujeme," odpověděl na dotaz ohledně počtu přijatých nabídek ředitel prodeje a člen správní rady Naxos Petr Vácha. Otevírání obálek se uskuteční v sídle Naxosu do tří pracovních dnů. První hodnocení nabídek musí být hotové do pěti pracovních dnů. ČEZ pak může účastníky soutěže vyzvat ke zvýšení nabídkové ceny, a to až pětkrát. Teprve poté začne třítýdenní lhůta pro oznámení vybrané nejvýhodnější nabídky.

Městská část Praha-Libuš ve čtvrtek vyzvala ČEZ, aby soutěž zrušil nebo odložil. Starosta Jiří Koubek (TOP 09) v pátek po poledni vyzval ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby se v případu začal angažovat. Stát prostřednictvím ministerstva financí vlastní asi 70 procent energetické společnosti.

"Jakkoliv ČEZ tvrdí, že jím vyhlášená soutěž o nejvhodnější nabídku byla transparentní, není tomu tak. Již ve čtvrtek to veřejně potvrdila svým odborným názorem bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která soutěž označila za netransparentní," uvedl Koubek.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministerstvo financí ale oznámilo, že ani jako většinový akcionář nemůže ze zákona do nakládání s majetkem ČEZ či kterékoli jiné obchodní společnosti zasahovat.

"Upozorňujeme, že městská část má dle podmínek soutěže stále možnost do doby, než bude uzavřena smlouva, podat nabídku a má stále možnost vyhrát," doplnila mluvčí ministerstva.

Podle ČEZ z posledního usnesení zastupitelstva městské části Praha-Libuš vyplývá, že městská část nepřijala půjčku od hlavního města Prahy, a nemá tudíž zajištěné financování pro účast ve veřejné soutěži. "Ani v případě prodloužení termínu pro podání nabídek nemá Skupina ČEZ jistotu, že se Městská část Praha-Libuš do výběrového řízení přihlásí," sdělil ve čtvrtek Gazdík.

Mluvčí iniciativy Moje Písnice Ondřej Václavík uvedl, že dnešní den je předělem pouze pro ty, kdo ještě navzdory všem indiciím a vyjádřením odborníků považují výběrové řízení za legitimní a legální.

"Iniciativa prostřednictvím pověřené osoby jakožto řádný zájemce o soutěž podala odůvodněnou žádost na zrušení soutěže jakožto diskriminační, netransparentní a chybně připravenou. V přípravě je rovněž řada dalších právních kroků," dodal Václavík.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Předmětem prodeje je dále bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. ČEZ chce prodat přes 700 bytů jako celek za nejvyšší nabídnutou cenu.