Prezident Miloš Zeman a francouzský prezident François Hollande se ve středu dohodli, že otázku minimální mzdy českých řidičů kamionů, kteří jezdí přes Francii, projednají ministři průmyslu a obchodu. Prezidenti to řekli na tiskové konferenci po setkání na Pražském hradě. Mluvili spolu i o ekonomické spolupráci, migraci nebo situaci na Ukrajině a v Sýrii. Hollande se ještě ve středu setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zeman řekl, že jediná věc, která kazí společné vztahy, je otázka minimální mzdy, která komplikuje situaci českým dopravcům. Dohodli se proto na návrhu francouzského prezidenta, aby se touto otázkou zabývali ministři průmyslu a obchodu. České firmy mají dodržovat francouzskou minimální mzdu, která je výrazně vyšší než průměrné mzdy v odvětví v zemích střední a východní Evropy.

Podle Hollandea musí být v EU zachován volný pohyb i pro kamionovou dopravu, ale nemůže být zneužíván k tomu, aby byla porušována pravidla hospodářské soutěže. Proto podle něho Francie chce, aby byla schválena směrnice o detašovaných pracovnících a země tak mohla začít bojovat s podvody a různými snahami o zneužití.

"Jde o to odlišovat vnitřní a mezinárodní dopravu. Právě proto pověříme naše ministry, aby pracovali na dalším přizpůsobení principu, které jsme si ve Francii vytyčili a které jsou v souladu s evropskými zákony," řekl Hollande.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hollande měl přijet do Prahy již dvakrát v létě. Jeho cesta ale byla vždy zrušena kvůli teroristickým útokům ve Francii. Zemi za poslední dva roky zasáhlo několik útoků, při tom nejzávažnějším loni v listopadu v Paříži zemřelo 130 lidí.

V zemi od té doby platí výjimečný stav. Právě bezpečnostní otázky byly jedním z témat, o kterém prezidenti mluvili.

O teroristické hrozbě bude s Hollandem jednat i Sobotka. Kromě toho se chce premiér na schůzce, které se zúčastní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, hovořit také o ochraně vnějších hranic Evropské unie či o bezpečnostní situaci v sousedství EU. Jednat budou o vývoji unie po nadcházejícím vystoupení Británie a o plánech na zlepšení fungování EU.

Francouzský prezident přijel do Česka poprvé od roku 2011. Tehdy byl v Praze Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který přicestoval na pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla. Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže. Sobotka se s francouzským prezidentem setkal letos v březnu.

Související