Senátoři za ČSSD by mohli podpořit usnesení, které k pročínskému prohlášení čtyř ústavních činitelů navrhli jejich kolegové za KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Ti vyzývají vládu, aby respektovala koncepci zahraniční politiky, která jako jeden z globálních cílů uvádí "lidskou důstojnost včetně lidských práv". Místopředseda klubu Radko Martínek (ČSSD) novinářům řekl, že bude přijetí tohoto usnesení prosazovat.

K debatě o nedávném pročínském prohlášení, pod které se podepsal i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), je předložen také návrh usnesení z dílny ODS. Od prohlášení se distancuje a říká, že šlo o vyjádření osobního názoru Štěcha, a ne o názor celého Senátu.

"Návrh starostů a KDU-ČSL je podle mého názoru vyvážený a já osobně budu prosazovat, abychom jej přijali a schválili," uvedl Martínek. O konečném stanovisku se podle Martínka senátoři poradí až po skončení diskuse.

Lidovci a senátoři za STAN v usnesení připomínají, že Senát v minulosti pověřil všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. Zároveň vyzývá vládu, aby respektovala koncepci zahraniční politiky z loňského roku a své programové prohlášení, v kterém se zavazuje usilovat při zahraniční politice o co nejširší shodu a spolupráci s prezidentem republiky a Parlamentem ČR.

Prohlášení o respektu k Číně a o Tibetu jako její součásti iniciovalo ministerstvo zahraničí v reakci na to, že se někteří čeští politici v Praze sešli k nelibosti čínského režimu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist