Sociální demokraté nepředpokládají, že by v Poslanecké sněmovně podpořili při hlasování návrhy na změny v elektronické evidenci tržeb (EET) navržené ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Uvedl, že ČSSD nadále podporuje evidenci tržeb. "Na druhou stranu odmítáme oslabování EET. Jsme pro to, aby se udělal pořádek ohledně výběru daní a narovnalo se prostředí. Z našeho pohledu bylo kompromisem již rozložení spuštění evidence tržeb do čtyř etap... Nechceme jako ČSSD výjimky a nerovnosti. Návrh nemá naši důvěru. Stále nevíme, kolik případů alternativ ve formě paušální daně bude. Myslíme si, že ten návrh přichází pozdě," uvedl premiér.

"ČSSD nechce připustit, aby se z EET stal trhací kalendář. Pokládáme za chybu otevírat další a další možnosti, jak se EET vyhnout, neboť to popírá původní smysl zákona - narovnat podnikatelské prostředí," řekl dále Sobotka.

Navíc podle sociálních demokratů výjimky zvyšují korupční rizika.

"Je téměř nepochopitelné, že po poměrně dlouhých konzultacích, které předkladatel (tedy ministerstvo financí) vedl s představiteli dotčených subjektů, zejména s Asociací malých a středních podniků a živnostníků a dalšími asociacemi, nevěděl o uváděných "technických problémech a větších nákladech" u tak významného segmentu jako internetový obchod již v průběhu procesu hodnocení dopadů regulace a dokonce uvádí, že "pro daňovou správu nejsou tato data stěžejní"," napsala ČSSD v tiskové zprávě.

Premiér naznačil, že celý systém, který ministerstvo připravovalo tři roky, by se mohl rozpadnout. Novinářům řekl, že se obává možné spolupráce ANO s pravicovou opozicí na oslabení EET. "Ptám se, co se bude dít po příštích volbách, po kterých mají nabíhat další dvě etapy EET. Obáváme se toho, že ANO, které dlouhodobě tvrdilo, že chce bojovat proti šedé ekonomice, teď začíná obracet a koketovat s ODS a TOP 09," uvedl Sobotka.

Babiš vyloučil, že by kvůli aktuálním návrhům změn EET s TOP 09 o čemkoliv jednal.

Ministr ignoruje pravidla, stěžuje si Dienstbier

Změnami v elektronické evidenci tržeb, se kterými přišel minulý týden ministr financí Babiš, se vláda poprvé zabývala na svém pondělním zasedání a téma opět vyvolalo mezi členy kabinetu silné emoce. "Zcela nekompetentní Babiš na vládě: Ignoruji pravidla, obejdu vládu u EET poslaneckým pozměňovákem, dopady na rozpočet neumím vyčíslit," napsal během jednání kabinetu končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Premiér Sobotka vyzval Babiše, aby v pondělí přišel kolegům ve vládě změny v EET vysvětlit. A také je ujistit, jestli jde o poslední úpravy. Babiš to ale před jednáním odmítl s tím, že to není téma pro vládu, ale pro koaliční radu, které už svůj návrh vysvětlil.

Ministr financí proto podá své návrhy sněmovně z pozice poslance.

Členové vlády ale odhlasovali, že o EET bude kabinet v pondělí i tak jednat.

Vláda nakonec však k Babišově záměru nepřijala žádné usnesení, řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Sociální demokracie podle něj změnu posoudí jako každý jiný poslanecký návrh. Babišova iniciativa by ovšem mohla způsobit vlnu dalších pozměňovacích návrhů a přinést nepřehlednou situaci, obává se podle Mládka ČSSD.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se