Energetická firma ČEZ neprodlouží termín veřejné soutěže na prodej bytových domů v pražské Písnici do června 2017, jak žádala místní radnice. Důvodem je ohled na ostatní účastníky tendru. Informoval o tom mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Radní městské části Praha-Libuš v pondělí požádali firmu ČEZ, aby buď řízení zrušila, nebo prodloužila jeho termín. Ten vyprší již v pátek 2. prosince. K zapojení se do veřejné soutěže vyzval radnici pražský magistrát, který jí na koupi bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy korun chce poskytnout bezúročnou půjčku.

"Bereme na vědomí, že Praha-Libuš se v tuto chvíli nehodlá zapojit do běžícího výběrového řízení, které po prodloužení trvá již téměř půl roku. I s ohledem na ostatní účastníky tendru, kteří se po tuto dobu věnují přípravě nabídek a investují do nich, nevidí ČEZ z pohledu akciové společnosti důvody výběrové řízení zrušit či termín podávání nabídek o takto významný čas prodloužit," řekl Gazdík.

Rada městské části na pondělním mimořádném jednání zhodnotila stávající situaci ohledně privatizace sídliště Písnice se závěrem, že preferujezrušení vyhlášené veřejné soutěže a zahájení jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům. Pokud veřejná soutěž nebude zrušena, žádá pondělním rozhodnutím Libuš společnost ČEZ o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 27. června 2017. Důvodem je, aby se na ni stihla případně připravit.

Pražští zastupitelé schválili v pátek neomezenou půjčku pro městskou část na nákup bytů. Podle starosty Jiřího Koubka (TOP 09) je ale toto řešení pro radnici nevhodné a do dražby by se mělo přihlásit hlavní město; jeho návrh zastupitelé odmítli. Půjčka totiž podle Koubka radnici neúměrně zadluží.

Roční rozpočet Libuše je 40 milionů korun. Libuš proto žádá hlavní město, aby své rozhodnutí změnilo a peníze dalo radnici prostřednictvím takzvané vázané dotace.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Celková podlahová plocha bytů je přes 54 tisíc metrů čtverečních. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli přislíbeno, že si budou moci byty odkoupit. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist