Podle Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové si podnikatelé poradí s elektronickou evidencí tržeb stejně skvěle, jako to zvládli s kontrolním hlášením. Tento revoluční projekt prý podnikatelé ocení. "Samozřejmě ti podnikatelé, kteří neodváděli vše poctivě, mohou být rozzlobeni. Ale i pro ně je to šance na nový začátek a přizpůsobení se pravidlům hry," říká Schillerová.

Čtenáři se také ptali, zdali ministerstvo dostatečně zvážilo dopad evidence na vesnice a menší města. Podle Schillerové je možné diskutovat o tom, jestli by měla být pro venkov pravidla jiná. To ale ukáže až čas. "Věřím, že většina podnikatelů i na venkově se s novými pravidly vypořádá s nadhledem a podnikání neukončí," uvádí.

"Sami podnikatelé nás oslovují a volají po narovnání podnikatelského prostředí. Předpokládám, že jim tedy neférová konkurence vadí," odpovídá náměstkyně na jeden z dotazů směřující k tomu, zda ministerstvo zbytečně nezatěžuje podnikatele. V on-line rozhovoru Alena Schillerová odpovídala i na specifické otázky. Objasnila například, co je myšleno paušální daní, a vysvětlila další nejasnosti.

Alena Schillerova vystudovala Právnickou fakultu  Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2000 získala titul Ph.D. Ve finanční správě působí od roku 1991, kdy nastoupila jako právnička Finančního úřadu Brno-venkov. Od začátku letošního roku je náměstkyní ministra financí pro daně a cla. Na Masarykově univerzitě mimo jiné přednáší v rámci katedry finančního práva a národního hospodářství. Je spoluautorkou několika publikací zejména na téma daní.

Vkládání otázek bylo uzavřeno.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
B. Lexová
Dobrý den, proč čtvrtletní plátci DPH (roční obrat max. 10 mil. Kč) musejí stále odesílat kontrolní hlášení měsíčně? Je to administrativní zátěž pro firmy a podnikatele, kteří nedosahují obratu 10 mil. Kč, ale mají obrat do 5 mil. Kč a mají do 5 zaměstnanců. Účetní si nemůžou vzít pomalu řádnou dovolenou, neboť nemají v malých firmách zastupitelnost a musejí stále kontrolovat tři KH s jedním čtvrtletním DPH. Děkuji.
Dobrý den, měsíční periodicita podávání KH platí u čtvrtletních plátců DPH pouze pro právnické osoby. OSVČ, které jsou čtvrtletní plátci, podávají kontrolní hlášení čtvrtletně spolu s daňovým přiznáním. Důvodem je vyšší rizikovost u obchodních společností, které spíše bývají zapojeny do podvodného jednání. Kontrolní hlášení, aby fungovalo, musí být analyticky zpracováváno včas, dříve než dojde k vrácení nadměrných odpočtů. Průměrná životnost firmy (bílého koně) zapojené do karuselových podvodů, proti kterým je KH také namířeno, je řádově ve dnech až jednotkách týdnů.
Alena Schillerová
Dobeš
Dobrý den, nějak v tom víru dezinformací zaniklo to, zda tedy e-shopy, které neinkasují peníze hotově, ale dostávají je na účet od zasilatelských firem (PPL, ČSP a jiné nebo Uloženek apod.), musí být registrovány v systému EET. Podle mne jen tehdy, pokud mají ještě vlastní prodejnu, kde prodávají sami přímo zákazníkům (třeba Mall). Jinak by to byl nesmysl zcela poplatný dnešnímu Absurdistánu.
Dobrý den, v souladu s metodickým pokynem finanční správy e-shopy nemusejí evidovat tržby, které pro ně na dobírku inkasuje přepravní společnost a následně jim je zasílá na bankovní účet.
Alena Schillerová
Adam
Dobrý den. Myslíte si, že EET zlomí vaz vaší administrativě a panu Babišovi? Jak si dokážete naklonit velmi rozzlobené podnikatele, které štvou další a další administrativní překážky (nemluvím o těch lumpech, co kradou)?
Dobrý den, já věřím tomu, že podnikatelé si na EET velmi rychle zvyknou a naopak ocení výhody, které jim přinese používání pokladny, jako je lepší kontrola nad vlastním podnikáním a vstupy pro účetnictví. Samozřejmě ti podnikatelé, kteří neodváděli vše poctivě, mohou být rozzlobeni. Ale i pro ně je to šance na nový začátek a přizpůsobení se pravidlům hry.
Alena Schillerová
Marta Cettlová
Vážená paní, po tom, co jste předvedli s EET, vám, panu Janečkovi a Babišovi nevěřím ani nos mezi očima, natož pak že chcete zjednodušit daňový systém. Jediné, čemu lze věřit, je, že zavádíte silně represivní systém, kdy se podnikatelé budou bát vůbec podnikat. Děláte si z lidí pouze legraci. Podnikatel musí vše stihnout, nejlépe okamžitě, jinak mu hrozí obrovské pokuty, ale úředníci mají času, kolik chtějí, a nulový postih. Jak je možné, že např. žádost o souhlas s paušální daní trvá 3 měsíce??
Dobrý den, podnikatelé jistě ocení to, že ministerstvo financí směřuje k nižším daním, které ale budou pečlivě vybírány. Naším cílem je však správu daní i pro podnikatele maximálně zjednodušit - k tomu směřujeme novým zákonem o daních z příjmů, plánujeme zavést samovyměření daně a výraznou změnou bude tzv. virtuální finanční úřad (webový portál finanční správy, který umožní podnikatelům vyřešit vše z pohodlí svého domova či kanceláře).
Alena Schillerová
Aleš MĂĽller
Pokud snížíte administrativní náročnost na polovinu, tak vejdete do dějin kladně. Bohužel jak EET, tak KH jsou dělány tak neuvěřitelně špatně, že jste zatím v dějinách zapsána špatně. Uvědomujete si prosím, že EET je především dodanění chudých? A jaká je prosím představa, že např. řemeslníci s sebou budou nosit tablet a tiskárnu? O jiné vstupní bráně, právě pro podnikatele s několika účtenkami denně až ročně, nebude? Např. přes mobil?
Dobrý den, Váš názor nesdílím. Myslím, že na obou projektech bylo odvedeno spoustu dobré práce, a je potřeba si uvědomit, že jde v historii našeho státu o zcela revoluční projekty pro lepší výběr daní. A stejně jako podnikatelé skvěle zvládli kontrolní hlášení, zvládnou jistě i EET. Mimochodem, EET rozhodně není mířena na "chudé", jak uvádíte - zapojí se do ni i největší firmy, například obchodní řetězce. A co se týká řemeslníků, správně uvádíte, že řešením je například aplikace v mobilním telefonu a malá přenosná Bluetooth tiskárna. Nebo pokud má na zákazníka e-mailové spojení, pošle mu účtenku v PDF a nepotřebuje ani tu tiskárnu.
Alena Schillerová
M.Hercík
Dobrý den, ten kdo prodává košíky na jarmarcích a má roční tržbu 50 000 Kč, stejně jako řemeslník s ročním příjmem 400 000 Kč ( při odečtu 80 % výdajů), nezaplatil dosud žádnou daň z příjmu a nezaplatí ji ani s EET. To na MF netušíte?
Dobrý den, v tom máte pravdu a jsme si toho vědomi. Ale finanční správa dosud neměla účinný nástroj, jak zjistit skutečný obrat podnikatelů. Z pohledu zdanění se nic nemění, Vámi uvedení podnikatelé i nadále daň z příjmů platit nebudou.
Alena Schillerová
Jan Pavelka
Dobrý den, jak vnímáte situaci ve společnosti, kdy se kvůli výpadům ministra financí změnil náhled na živnostníky jako na permanentní zloděje, kteří odrbávají stát? Je taková nálada pro naši zemi přínosem?
Dobrý den, představitelé ministerstva financí rozhodně nejsou ti, kteří takové nálady šíří. Naopak my tvrdíme, že drtivá většina podnikatelů vykazuje tržby poctivě. Vámi zmíněný pohled nám vkládají do úst ti, kteří se zásadně staví proti projektům pro lepší výběr daní.
Alena Schillerová
Pavel Večeřa
Dobrý den, paní náměstkyně, byl prosím v rámci posouzení legislativních dopadů EET řešen i dopad na venkov a menší města? Pokud dojde v tomto prostoru k uzavření restaurací a ubytovacích zařízení, bude dopad na zaměstnanost a mobilitu smrtící. Nejen že zaniknou pracovní místa v ubytování a stravování, ale i lidé přestanou dojíždět do zaměstnání v jiných sektorech hospodářství v menších obcích, protože kdo by pracoval tam, kde se ani nedá zajít na oběd? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Dobrý den, pokud se ukáže, že podnikatelé na venkově potřebují zvláštní samostatná pravidla pro výši daně, pak o tom pojďme diskutovat. Nicméně dnes jsou nastavena stejná pravidla pro všechny a nelze tedy tolerovat jejich porušování. Já věřím, že většina podnikatelů i na venkově se s novými pravidly vypořádá s nadhledem a podnikání neukončí.
Alena Schillerová
jm
Dobrý den, budou nebo mohou internetové platební brány e-shopů filtrovat úhrady na účty, které nejsou evidované místně a věcně příslušným FÚ? Děkuji Vám za odpověď. JM
Dobrý den, k informacím z platebních bran se finanční správa může dostat v rámci daňového řízení. Následně pak může odlišit, zda se jedná o evidovaný, či neevidovaný bankovní účet.
Alena Schillerová
Monika
Dobrý den, můžete prosím vysvětlit, co přesně znamená paušální daň? Děkuji.
Dobrý den, děkuji za dotaz. Protože nejde v současné době o využívaný institut, mnoho lidí jej zaměňuje s paušálními výdaji (tj. výdaji procentem z příjmům). Podstata paušální daně je však odlišná, poplatník (fyzická osoba), který si sjedná s finančním úřadem paušální daň, nemusí podávat daňové přiznání a výši daně má potvrzenou "dopředu". Jde tedy o dohodu s finančním úřadem na výši daně. V daňovém balíčku nyní navrhujeme rozšíření použitelnosti paušální daně, aby ji mohli využívat i OSVČ se zaměstnanci nebo OSVČ, které současně s podnikáním mají příjem ze závislé činnosti.
Alena Schillerová
LUMA
Citace z tisk.konference: Ministr Babiš: Chceme pomoci těm menším z extrémní zátěže, kterou EET přináší. Předtím jste tvrdili, že to zvládne každý poctivý podnikatel, a dnes už to je extrémní. Veškeré zařízení vyjde maximálně do 5 tis.! Ale skutečnost je min. 11 tis. + stálé náklady - měsíční internet, cartridge, papír. Vy jste lidem lhali, prosím jen odpověď. Ano, nebo ne. Každý si udělá úsudek poté sám.
Dobrý den, nemáte pravdu ohledně ceny - jsou nabízena i zařízení v ceně do 5 tis. Kč (proto jsme také nešli cestou certifikovaných registračních pokladen), což je výše slevy na dani, kterou dostanou podnikatelé - fyzické osoby zapojené do EET. Náklady tedy nebudou likvidační, ale přesto chceme nejmenším podnikatelům ulevit formou paušální daně (sjednání daně s finančním úřadem), aby pak nemuseli vést EET.
Alena Schillerová
Tomáš K
Dobrý den, zatím ," nás-vas-vládu," EET podle dostupných zdrojů stála necelých 400 mil. Nepočítám státní úředníky, kteří nic neprodukují pro ekonomiku. A pořizovací náklady na systém pro PO. Místo motivace pro podnikatele, kteří by se měli starat o zaměstnanost, hospodářský růst a inovace, je demotivujete. Proč mate v sobe snahu porad něco kontrolovat, demotivovat, vyhrožovat sankcemi atd.? A určitě není dostatečná odpověď: Protože to narovná podn. prostředí.
Dobrý den, můj názor v tomto není rozhodující, ale jsou to sami podnikatelé, kteří nás oslovují a volají po narovnání podnikatelského prostředí. Předpokládám, že jim tedy neférová konkurence vadí. Stejný názor zastávají i podnikatelské asociace - Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací, Asociace malých a středních podniků a živnostníků... Zkuste se zeptat jich.
Alena Schillerová
Vladimír
Co si myslíte o tom, že největší lichvář v České republice je stát, pokud si bere úroky z dlužných částek na daních a pojištění, které jsou desetinásobky základní sazby ČNB? A že veškeré tyto likvidační úroky a pokuty mají za cíl likvidovat malé a střední firmy, protože jedině v korporacích vidíte budoucnost. Malé a střední firmy kazí ceny velkým hráčům a jsou nežádoucí.
Dobrý den, neplacení daní a pojistného nikdy nemůže sloužit pro podnikatele jako "úvěr" od státu. Pan ministr Babiš neustále zdůrazňuje, že daně jsou základním příjmem státu, ze kterého jsou placeny jak veřejné služby, tak platy státních zaměstnanců. Stát si nemůže dovolit daně nevybírat a pro stanovení úroku z prodlení musí nastavit jasná pravidla, platná pro všechny - malé i velké.
Alena Schillerová
Petr
Proti EET nic nemám,naopak , konečně "by" oddělila zrno od plev. Otázka zní : "Proč jste přistoupili na výjimky?" Tím vše pozbývá smyslu a přináší to, co dnes vidíme a slyšíme. Jednosměrná ulice a povinná školní docházka platí rovněž pro všechny!
Dobrý den, výjimek z EET je minimum a jedná se o regulované subjekty či situace, kde EET není možná či je velmi obtížná. Fázování náběhu není výjimkou, jde o dočasný odklad a v roce 2018 tak již budou evidovat všichni podnikatelé.
Alena Schillerová
max
Vztahuje se na mne povinnost registrace k EET, mám-li živnost na ubytovací služby, ale neprovozuju ji?
Dobrý den, nevztahuje. K EET se musíte přihlásit předtím, než přijmete první tržbu, která podléhá evidenci. Pokud tedy nepodnikáte, není nutné se k EET přihlašovat.
Alena Schillerová
Martin
Dobrý den. Nikde jsem se nedočetl, kdo konkrétně zaplatí kontrolní nákup. Nemám na mysli něco, co si koupíte v Žabce a pak to můžete vrátit. Ale konkrétní službu jako např. oběd? Kdo ho zaplatí, fin. úř., nebo ten podnikatel?? V budoucnu vymalování bytu apod. I když budete kontrolu provádět cíleně, bez toho to nejde. Prosím vás o konkrétní odpověď.
Dobrý den, kontrolní nákupy jsou placeny z rozpočtu finanční a celní správy, tedy ze státního rozpočtu. Rozhodně tedy nepůjdou k tíži podnikatele, naopak, ten bude mít zákazníka navíc :-)
Alena Schillerová
Zdenek
Pronajímam byt formou tzv. Kratkodobeho pronajmu- ubytovani , zahranicni klient plati zprostredkovateli firme airbnb platebni kartou, tato firma nasledne proplaci pronajem na muj ucet. Mam evidovat? Pokud ano kdy? Technicky pri zaplaceni klietem tuto informaci neznam.
Dobrý den, zprostředkovací portály jsou v současné době v řešení a Finanční správa k nim zveřejní metodiku. Vše navíc může vázat i na to, zda sněmovna potvrdí vynětí online plateb z evidence. Proto prosím sledujte stránky www.etrzby.cz.
Alena Schillerová
Ilona Ĺš.
Od EET mají být osvobozeni ti, kdo mají r. obrat do 250 000 a přihlásí se k paušální dani. Jelikož při tomto obratu a paušálních nákladech je vypočtená daň "0", (v předchozích letech také byla po všech odpočtech 0), z čeho se tedy bude paušál vyměřovat? Co pak bude vyšší - náklady na EET, nebo vymyšlená daň z FÚ ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paušální daň se stanoví na základě příjmů z minulých let, nesmí však být nižší než 600 Kč. Drobný podnikatel tedy zaplatí daň v této výši.
Alena Schillerová
Jaroslav
Přeji dobrý den. Jak se díváte na zdražení zboží a služeb po zavedení EET? Byly v tomto ohledu zadány nějaké průzkumy? Pokud ano, které? Lze je dohledat?
Dobrý den, ke zdražení zboží a služeb není v zásadě důvod. Náklady na EET jsou relativně nízké a podnikatelům se snažíme ulevit např. slevou na dani z příjmů fyzických osob nebo snížením DPH pro restaurace.
Alena Schillerová
Petr
Je sponzorský dar, který podnikatel obdrží v hotovosti, tržbou? A bude se týkat systém EET i politických stran, resp. hnutí?
Dobrý den, obecně jsou příjmy z darů přijatých v souvislosti s podnikáním, brány jako příjem z podnikání (samostatné činnosti) a EET by podléhaly. Pro konkrétní odpověď však napište prosím dotaz na kontaktní formulář na stránkách www.etrzby.cz Co se týká politických stran, pokud budou podnikat, bude se EET týkat i jich.
Alena Schillerová
Jaroslav Strouhal
Dobrý den, nyní navrhujete, aby byly vyjmuty ze systému EET E-Shopy, kde zákazníci platí kartou či převodem. Proč se tato úprava nevztahuje i pro restaurace pro platby kartou, přece chcete pro všechny stejné podmínky, nebo to už neplatí? Na setkání s daňovými poradci jste řekli, že hosté restaurací kteří zaplatí kartou a nedostali by útržek z EET pokladny, budou znevýhodněni až bude spuštěna "losovačka". Nebudou teď znevýhodněni zákazníci E-Shopů?
Dobrý den, platby kartou v kamenných obchodech, restauracích atd. musí být v systému zahrnuty, aby byla data analyticky srovnatelná napříč obdobnými provozovnami. Dalším důvodem je, aby nemusel personál rozlišovat, co evidenci podléhá a co ne. Proto všechny obvyklé způsoby plateb v maloobchodě a restauracích (včetně stravenek, elektronických peněženek apod.) budou evidenci podléhat.
Alena Schillerová
Daniel Kučera
Vazena pani namestkyne, od roku 2018 plánujete pro OSVC snizeni stropu paušálních vydaju i pro ty OSVC, které nemohou nebo nechteji uplatňovat slevu na manželku a danove zvyhodneni na deti. Není to vuci této skupine OSVC nefer ? A další otázka je, zda se neuvazuje o snizeni vymerovacich zakladu pro OSVC zpet z 50% danoveho zakladu nekam na uroven +- 40% ? Soucasne celkove zdaneni OSVC ve vysi 36,35 % se mi jevi hodne vysoke. Dekuji.
Dobrý den, je důležité upozornit, že snížení stropu pro paušální výdaje jde ruku v ruce s navrácením slevy na manžela/manželku a děti. Zásadní smysl uplatnění výdajů paušálem není optimalizace daní, ale zjednodušení administrativy pro nejmenší podnikatele - z tohoto pohledu je i výše příjmů 2 mil Kč poměrně vysoká a každý podnikatel si může místo paušálních výdajů uplatnit výdaje skutečné.
Alena Schillerová
Zdeněk Hanzálek
Dobrý den, jak je to ve druhé vlně se supermarkety ? Bude také každá jejich kasa vydávat účtenky s kódem ? Myslíte že supermarkety a nezávislí majitelé maloobchodů mají v současné době rovné podmínky ? Tím mám na mysli tlak řetězců na cenu nakupovaného zboží versus nákup zboží ve velkoobchodech....
Dobrý den, supermarkety budou ve druhé vlně evidovat jako každý jiný obchodník. I tam tedy dostanete účtenku s kódem. Minimálně z pohledu daní tedy rovné podmínky mít budou, ostatní nemohu komentovat.
Alena Schillerová
Petr D
Dobrý den, můžete mi prosím objasnit, jak může "poplatník" prokázat, že mu odezva ze serveru dorazila posději než za 2 sekundy a že tedy v souladu se zákonem vystavil "offline doklad"? (Aktuální nastavení pochopitelně neprokazuje, že platilo i v době vystavení dokladu.) Dále jak může prokázat nefunkčnost internetového připojení a že učinil "vše co je možno spravedlivě požadovat k odstranění poruchy" (co to vůbec znamená). V žádné metodice jsem to nenašel a může to být aktuální již za 2 dny.
Dobrý den, poplatník toto prokazovat nemusí, ale pokud bude mít offline účtenky relativně často, zaměří se na něj kontrola. V takovém případě by měl zvážit nastavení mezní doby odezvy více než 2 sekundy. K prokázání celkové poruchy pokladny může využít různých důkazních prostředků (potvrzení od servisu, svědecká výpověď, fotografie atd.) Tímto se loučím, děkuji všem čtenářům iHned za dotazy a přeji příjemný den a hodně úspěchů v podnikání. Alena Schillerová
Alena Schillerová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist