Premiér Bohuslav Sobotka kritizuje způsob, jakým ministr financí a předseda hnutí ANO přišel se změnami v elektronické evidenci tržeb. V dopisu se čtvrtečním datem Babiše vyzval, ať pro ostatní ministry vyhodnotí dopady navrhovaných změn.

Babišovy návrhy vyvolaly roztržku při středečním jednání koaliční rady. Sobotka řekl, že ho návrh znepokojil a rozčilil. Systém má pro některé podnikatele začít platit už od prosince. ANO chce ve sněmovně navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se systém netýkal plateb kartou prostřednictvím internetu. K té se Sobotka staví smířlivěji.

Premiér odpoledne novinářům řekl, že nevidí důvod pro odkládání EET. "Jsem rád, že ministerstvo potvrdilo, že je vše připraveno. Nyní diskutujme o těch návrzích, které bohužel ministerstvo na poslední chvíli odložilo," uvedl. Má však pocit, že na MF roste nervozita a v jejím důsledku se objevují neprofesionálně připravené a zdůvodněné návrhy. "Nesmí nastat chaos, to je jednoznačně odpovědnost ministerstva, systém musí hladce fungovat," uvedl Sobotka.

Babiš ovšem popírá, že by se změnami přišli na poslední chvíli. S ostrým startem EET se podle něj nic nemění. "První možné změny nastanou až od prvního května, až zavedeme daňový balíček s paušální daní," uvedl v rozhovoru pro HN. Z první vlny do navrhovaných výjimek podle něj spadá málokdo.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Do pondělí by se měli návrhy zabývat premiérovi poradci. "Abychom se k tomu věcnému obsahu mohli vyjádřit. Já teď kritizuji, jakým způsobem to bylo provedeno, vytváří to chaos," řekl Sobotka. Babiš by měl v pondělí podle něj také ostatním ministrům sdělit, zda už jde o všechny výjimky, nebo ministerstvo přijde s dalšími úpravami. Průběh středečního jednání premiéra částečně nahlodal, přesto si stojí za tím, že sociální demokracie pro EET hlasovala.

V dopisu Sobotka Babiše požádal, aby v pondělí vládě předložil informaci, zda je systém pro EET správně nastaven a plně funkční. "Žádám vás též o vyhodnocení dopadů nových návrhů," uvedl premiér. Navrhování změn zákona těsně před nabytím účinnosti podlamuje podle něj důvěru v celý systém EET. Postup ministerstva označil za neprofesionální. "Odpověď očekávám obratem," dodal v dopisu.

Restaurace kvůli EET ukončují činnost

Zavádění EET již má první negativní dopady na podnikatelský sektor. Pivovary již vědí o stovkách odběratelů, kteří se rozhodli ukončit činnost spolu s nástupem EET od prosince. Jde hlavně o menší a venkovské restaurace. Vyplývá to z ankety mezi pivovary. Jenom největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj uvedl, že pivo přestalo odebírat k začátku prosince několik set subjektů. Dopady EET však budou jasné až v prosinci nebo v lednu.

"Svou činnost momentálně ukončují spíše menší a vesnické hospody, které nepodávají teplé jídlo. Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu EET ještě přijde, a to s koncem kalendářního roku," řekl dnes ČTK ředitel obchodu hospod a restaurací z Prazdroje Tomáš Mráz.

V menším měřítku podobnou situaci zažívají i Pivovary Staropramen. "Zatím se někteří zákazníci předběžně vyjádřili, že pravděpodobně ve své činnosti pokračovat nebudou. Jde řádově o pár desítek," sdělila mluvčí Denisa Mylbachrová. Podle ní je ale ještě na bilanci příchodu EET brzy.

"Někteří zákazníci nám oznámili ukončení spolupráce s naším pivovarem, když jako hlavní důvod k ukončení podnikání v gastronomii uvedli zavedení EET," dodal vedoucí oddělení tuzemských prodejů Budějovického Budvaru Martin Horejš.