Spory mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem Danielem Hermanem jsou urovnány. Na čtvrteční bilanční schůzce slyšel šéf kultury od předsedy vlády pochvaly.

"Určitě je víc věcí, které se povedly," řekl Sobotka po jednání. Ministra kultury pochválil za navýšení platů v oblasti kultury i za úspěšně připravené nebo už rozjeté investice. "Oceňuji, že konečně začala rekonstrukce Národního divadla, i to, jak ministerstvo připravilo generální opravu budovy Státní opery." 

Ministra kultury pochválil i za vzorné čerpání evropských dotací nebo prosazení zákona o podpoře tuzemské kinematografie. Jako hlavní cíl do zbývajících měsíců pak Sobotka vidí urychlenou přípravu zákona o veřejnoprávních institucích v kultuře.

To, že ministerstvo má v tomto ohledu dluh, připustil před schůzkou i Herman: "Napříč republikou máme asi 500 divadelních scén, které ministerstvo kultury nezřizuje, jsou ale důležitou součástí kultury v regionu. Tyto scény jsou přitom dlouhodobě podfinancované."

Na schůzce prý ještě jednou zaznělo i jméno tibetského duchovního vůdce dalajlamy, se kterým se Herman oficiálně setkal při jeho návštěvě v říjnu. Vysloužil si za to tvrdou kritiku jak opozice a prezidenta Zemana, tak i svých vládních kolegů, zejména ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka.

Od té doby už ale emoce vychladly a na bilanční schůzce už na toto téma proběhlo podle Sobotky jen pár vět: "Zopakoval jsem panu Hermanovi, že jako ministr má jinou zodpovědnost než běžný občan. A že se mi nelíbilo, že přijal dalajlamu v budově ministerstva." Herman ho prý znovu ujistil, že pro příště bude respektovat dohodu s ministrem Zaorálkem, že takové schůzky s ním bude předem konzultovat. 

Naopak zcela prý vypadlo z rozhovoru téma Hermanova případného odvolání. On sám před setkáním řekl, že o dobrovolném složení funkce rozhodně neuvažuje. A kritiku, která se na něj snáší, prý považuje za vítaný projev demokracie: "Užívám si, že jsme v demokratické zemi a vedeme demokratickou soutěž idejí. Já jsem zažil výslech předlistopadové StB, to byla mnohem nekomfortnější situace, teď je to super, vedeme kultivovaný zápas o pozitivní vyplnění demokratického prostoru, co víc můžeme chtít?" řekl ministr. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Herman se stal terčem kritiky poté, co se v říjnu sešel s tibetským duchovním dalajlamou. Proti sobě tím tehdy poštval i své ministerské kolegy, nejvíc se zlobil šéf zahraničí Lubomír Zaorálek, který pak musel událost "žehlit" na čínském velvyslanectví.

O trvající přízni Česka následně Čínskou lidovou republiku ujistili dopisem čtyři nejvyšší ústavní činitelé.