Ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš předložil na středeční koaliční radě návrh na zmírnění zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Částečně tak ustupuje kritice podnikatelské veřejnosti, která se po schválení EET strhla.

Pokud se na Babišově návrhu shodne vláda a následně i zákonodárci, EET by neměli podléhat podnikatelé, kteří se dobrovolně přihlásí k paušální dani a jejichž roční příjem z podnikání nepřesáhne částku 250 000 korun. Stejně tak by nemuseli elektronicky evidovat tržby například e-shopy u plateb, které jejich zákazníci uskuteční na internetu bankovní kartou.

"Cílem je zjednodušit praxi pro e-shopy, kterou budou muset evidovat defacto pouze v případě osobního převzetí zboží na pobočce," řekl k návrhu Babiš. Podle něj k tomuto kroku přistoupilo ministerstvo s dostatečným předstihem před druhou vlnou zavádění EET, do které spadají mimo jiné právě e-shopy.

Zatímco úleva pro prodejce zboží na internetu může být významná pro poměrně velkou skupinu podnikatelů a firem, výjimka spojená s paušální daní se nejspíš dotkne jen málokoho. Jednak je limit 250 tisíc korun zisku ročně relativně malý a paušální daň není pro podnikatele příliš atraktivní. To přiznává i ministerstvo financí, když uvádí, že se pro ni doposud rozhodlo pouze 40 daňových subjektů. Výjimka z EET je v tomto případě nacvíc omezena jen na fyzické osoby.

Možnost vyhnout se EET by proto měla být motivací pro častější volbu paušální daně. Ta spočívá v tom, že se podnikatel předem dohodne s finančním úřadem, jak vysokou daň bude pravidelně platit a pokud úřad souhlasí, nemusí již potom podávat daňové přiznání. V praxi tak zaplatí většinou na dani z příjmu více, než kdyby své příjmy danil jinak. Odpadne mu však část administrativy a má jistotu, že ho nepostihne v budoucnu kontrola finančního úřadu.

Debata kolem Babišova návrhu byla na koaliční radě nejspíš poměrně nervozní a bouřlivá. Například premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na svém Twitteru se do Babiše poměrně ostřel obul. "7dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?," napsal Sobotka. 

Babiš v České televizi potvrdil, že konfliktní situace při projednávání návrhu na změny v elektronické evidenci tržeb nastala. "Pan premiér zrazu se rozčílil a postavil se a řekl, že nemusíme pokračovat. Tak já jsem se sbalil a odešel," popsal. Doufá v uklidnění emocí kolem návrhu ANO na možnost pro malé živnostníky vyhnout se elektronické evidenci tržeb.

"Byl na to dostatek času, tohle není dobrý signál, který ministerstvo občanům poslalo," řekl Sobotka následně novinářům. Babiš podle něj změny vysvětluje například tím, že na internetu se objevují informace o případných demonstracích. Z Babišovy strany prý cítí jistou paniku.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka novinářům, řekl, že v případě elektronické evidence dochází na dřívější připomínky jeho strany. "EET-před koaličním výbuchem? Babiš háže na stůl možnost změn na poslední chvíli, ČSSD hysterčí, dochazí na dřívější připomínky KDU-ČSL," nechal se slyšet na sociálních sítích předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

EET má být v první fázi spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Malí živnostníci, kteří se do navrhovaného limitu ročních příjmů vejdou, by museli do účinnosti změn tržby evidovat.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Opoziční TOP 09 proto v dubnu předložila novelu zákona o EET, která by evidenci tržeb omezila tak, že by jí nepodléhali podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Povinnost evidovat tržby by se tak týkala jen plátců daně z přidané hodnoty.