Matka malého dítěte, kterou v souvislosti s žádostí papeže o odpuštění trestů pro odsouzené omilostnil prezident Miloš Zeman, způsobila zpronevěrou škodu více než osm milionů korun. Ve vězení měla být celkem pět let, odpykala si přes dva roky. Ministerstvo spravedlnosti její žádost o milost v minulosti zamítlo, protože žena nesplňovala Zemanovu podmínku vážné nemoci. Vyplývá to z přípisu ministerstva.

Žena si podle pravomocného rozsudku ponechávala v letech 2004 až 2008 pro svou potřebu různé finanční částky jako úhradu faktur v hotovosti za odebrané zboží. V minulosti nebyla soudně trestána. Díky vzornému chování mohla věznici už několikrát na čas opustit.

Hrad při informování o udělení milosti upozornil na to, že žena se ve vězení stará o své dítě, které by po dosažení tří let věku muselo od matky pryč. Výjimku z jinak striktního požadavku na nevyléčitelnou či život ohrožující chorobu zdůvodnil tím, že se na prezidenta nedávno obrátil osobním dopisem papež František u příležitosti konce Světového roku milosrdenství.

Podle zdroje ČTK oslovil ministerstvo s žádostí o vyhledání vhodného kandidáta ke splnění papežova přání šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Prezident Zeman v minulosti Forejta prosazoval na místo velvyslance ve Vatikánu.

Zeman dosud udělil pět milostí. První tři omilostnění byli ve vážném zdravotním stavu, další žena trpí podle Hradu psychickou nemocí. Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.