Ve středu zůstaly pokoje dvou afghánských vojenských pilotů v hotelu v Lázních Bělohrad prázdné. Když se oba muži nedostavili na pokračování výcviku, vedení afghánské skupiny vojenských pilotů okamžitě požádalo českou policii o pátrání. 

"Nedali o sobě žádnou zprávu, kam odešli, takže jsme po nich začali ihned pátrat ve spolupráci s německou policií, protože bylo podezření, že odešli tam. Ještě ten den odpoledne se německé straně podařilo je najít," řekla HN tisková mluvčí královéhradecké policie Hana Klečalová. 

Mladé muže ve věku 20 a 26 let policisté ještě ten večer vrátili do Česka a zařadili zpět k jejich skupině. Co s nimi bude dál, Klečalová neví. "Z hlediska českých zákonů se ničeho nezákonného nedopustili, nejsou z ničeho obviněni," řekla. Piloti totiž měli česká víza, takže se mohli po celém schengenském prostoru volně pohybovat.

Jiný pohled na opuštění skupiny ale zřejmě bude mít vedení afghánské výpravy. Ta měla podle dobře informovaného zdroje z hradeckého letiště, který si nepřál být jmenován, dohodu s americkou stranou.

Američané si najali českou soukromou společnost, která provádí výcvik afghánských pilotů na letišti v Hradci Králové. Podle zdroje jde buď o podnik DSA, nebo Heli Czech, v obou ale odmítli záležitost jakkoli komentovat. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle policejního zdroje dobře obeznámeného s případem byli oba uprchlíci studenti vojenské afghánské školy a jejich zmizení bylo i pro českou stranu poměrně překvapivé.

Podobný případ se totiž zatím nestal, a to se už v Česku cvičily v uplynulých letech afghánských letců desítky.

Nejznámější je program, který absolvují piloti vrtulníků v Centru leteckého výcviku na pardubickém vojenském letišti. Tady však letos zatím žádné Afghánce neměli.

"Na programu v Hradci Králové se ministerstvo obrany ani armáda nijak nepodílejí, ti piloti ani nevyužívají naše pardubické středisko," uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Související