Lidé včetně politiků si po celý den připomínali na řadě míst Česka události, které v listopadu 1939 vyústily v uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 v pád komunismu. Nejvíce akcí se konalo tradičně v Praze a jejich tématem byla nejen připomínka výročí 17. listopadu. Zazněla i kritika prezidenta Miloše Zemana nebo návrhu skupiny poslanců na obnovu trestnosti veřejného hanobení prezidenta. Hlasitě slyšet ale byli i Zemanovi příznivci. Sám prezident se oficiálních oslav nezúčastnil a zůstal na zámku v Lánech.
Kvůli oslavám byly nasazeny stovky policistů. V několika případech museli od sebe oddělit skupiny oponentů. Odpoledne zabránili snaze příznivců hnutí Antifa narušit shromáždění hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. V podvečer od sebe oddělili průvod Zemanových sympatizantů a krajní pravice provolávající třeba "Nic než národ" od jejich odpůrců. Ti skandovali "Běžte domů, spletli jste si dobu". Příznivci Zemana s nápisy "Ať žije Zeman" či přeškrtnutými vlajkami EU pak pod ochranou těžkooděnců dokončili pochod z Letné na Betlémské náměstí.
Policisté při akcích k výročí 17. listopadu zadrželi v Praze devět lidí. Většinu proto, že neuposlechli jejich výzvy v Křižovnické ulici, kde průvod sympatizantů Zemana zablokovali jeho odpůrci. Jednoho muže zadrželi na Jiráskově mostu kvůli údajné propagaci nacismu.
Největší akce v Praze byly uspořádány na Národní třídě, Albertově či Václavském náměstí. Tisícovky lidí rozezněly na Václavském náměstí budíky, které měly podle pořadatelů symbolicky probudit občanskou společnost, která "svým spánkem a lhostejností umožňuje pošlapávání demokratických principů a hodnot".
O "malé době normalizační" hovořil v souvislosti s nynější atmosférou ve společnosti rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Projevy se nesly i ve znamení kritiky Zemana. Organizátoři zdůrazňovali, že akce není protestem, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale na twitteru napsal, že se z avizované oslavy svobody stal klasický antizemanovský politický mítink.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
U pražské Hlávkovy koleje občané hned ráno uctili památku nacisty zavražděných studentů v roce 1939 a připomněli listopad 1989. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by ale ani jedno z výročí nemělo být předmětem politických bojů. Řada dalších politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) položila ráno květiny a zapálila svíčky k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Sobotka u této příležitosti prohlásil, že je důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr, pokud si má demokracie a svoboda udržet podporu.
O pár hodin později začala na Národní třídě akce s názvem Korzo Národní, organizovaná vysokoškoláky. Součástí byly koncerty nebo divadelní představení a lidé se mohli prostřednictvím informačních panelů seznámit i s osobními příběhy účastníků sametové revoluce.
Kolem 14:00 dorazil na Národní třídu i průvod z Albertova, kde uspořádaly celodenní akci studentské spolky spolu s Univerzitou Karlovou. Loni studenti na místo, kde si pravidelně připomínali 17. listopad, nesměli kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti Zemana. Ve svém manifestu se přihlásili k hodnotám liberální demokracie a odstraňování bariér mezi lidmi.
K manifestu se připojili i někteří rektoři, oplácejí tak studentům podporu k jejich vystoupení na alternativní oslavě 28. října. Z úst některých zazněla i nepřímá kritika Zemana a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Třeba podle bývalého politika a pedagoga Petra Pitharta se lidé nemají nechat rozdělovat údajnou příslušností k uměle vytvořeným skupinám a neměli by volit namísto stran firmy.
Proti populismu a Zemanově politice bylo namířeno i shromáždění stovek lidí na Hradčanském náměstí. Po projevech řečníků se lidé vydali na akci na Václavském náměstí. Stejný cíl měl i satirický průvod občanských iniciativ a spolků. Vyšel z Kampy a prostřednictvím masek v nadživotní velikosti znázorňoval témata, kterými se dlouhodobě spolky a iniciativy zabývají nebo se jich aktuálně dotýkají. Poukázal tak například na Zemana, vztahy s Čínou nebo potřebu používání obnovitelných zdrojů.
Při příležitosti svátku také byly v pražském Národním divadle uděleny Ceny Paměti národa bojovníkům proti komunistické totalitě Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi a Rudolfu Dobiášovi a přeživšímu z koncentračních táborů Jiřímu Bradymu. Jimi oceňuje obecně prospěšná společnost Post Bellum zlomových momentů minulého století.
V Brně si stovky lidí připomněly tragické události roku 1939 jako každoročně lampionovým průvodem. Ostatní demonstrace včetně extremistických přitáhly nejvýše 200 lidí. V Ostravě si desítky lidí připomněly výročí vzpomínkovým pochodem centrem města, zazpívaly i píseň Jednou budem dál, jednu ze skladeb provázejících sametovou revoluci.
V Českých Budějovicích lidé rozsvítili na náměstí Přemysla Otakara II. svíčky poskládané do slova demokracie a na hlavním náměstí v Liberci rozezněli desítky budíků, mobilních telefonů a zvonů, aby vyjádřili svou nespokojenost se situací ve společnosti i nedávnými událostmi na politické scéně, které považují za ohrožení demokracie v Česku. Už dopoledne se zhruba stovka lidí sešla u Památníku obětem komunismu v Liberci, kde položili květiny a zapálili svíčky.
Výročí takzvané sametové revoluce si připomněli setkáním se studenty a vzpomínkovými akcemi i slovenští politici. Opozice i krajní levice svolaly vlastní shromáždění.
On-line reportáž
Podívejte se na naši interaktivní mapu, která ukazuje místa setkání po celé České republice.
Oslavy na pražském Albertově sleduje on-line i tým DVTV.
Program na Albertově začal lehce po dvanácté hodině hymnou. Poté vystoupil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Vyzýval ke slušnosti i pravdomluvnosti a jednotě společnosti, ať už jde o lidi v kavárnách nebo hospodách, ve městech i vesnicích nebo o intelektuály i lidi pracující rukama.
Zatímco na Albertově hovoří osobnosti, na Národní třídě je klid. Dav lidí s trikolorou na klopě či s květinami v ruce se shromažďuje u podloubí. Vystřídalo se tu několik politiků a osobností, například pražský radní pro kulturu Jan Wolf s hercem Janem Potměšilem. Několik hlídek policistů na skupinky dohlíží.
Petr Pithart hovořil o roli studentů v 89. roce i nyní. Varoval před tím, aby se ve společnosti neprohlubovaly "pukliny". Ve svém projevu narážel na "rodinnou firmu", která podle něj nemá se standardní politickou stranou nic společného. Mluvil i o hrozbě partnerství s Čínou.
Dění na Albertově sleduje i redaktorka Adéla Skoupá.
Petr Pithart ke studentům na Albertově: buďte kritičtí, v prvé řadě sami k sobě. Já vám věřím. #17listopad #listopad #albertov pic.twitter.com/vpxJ6B3fk2
— Adéla Skoupá (@skoupaa) 17. listopadu 2016
Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold v souvislosti se 17. listopadem připomíná zákon o otevírací době ve dnech svátků.
. @jan_lipold: Máme tu #17listopad, státní svátek nákupního typu. Absurdní zákon o otevírací době by měl být zrušen. https://t.co/Y8NAoqmmyp pic.twitter.com/WNGCIq4D10
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) 17. listopadu 2016
Petr Pithart na Albertově upozornil studenty, že parlametní volby budou příští rok důležité: "Vedle stran budou moci lidé zvolit také firmu, rodinnou firmu, prosperující. Jenže každá firma má své personální oddělení. A demokraticky se v ní nehlasuje. Leda na teambuldingu o tom, jestli bude po večeři tanec, nebo společenské hry."
Pithart se obává, že je mnoho lidí ,kteří chtějí v celé zemi silného vůdce, třebaže žijeme v parlamentní demokracii. Řekl ale, že studentům věří, že pokud by to bylo potřeba, vyburcovali by se sami. "Vidím kolem sebe v poslední době silné rojení," řekl Pithart a varoval také před matením pojmů a používáním falešných nálepek "pražská kavárna".
"Patřilo a patří ke známkám plebejské demokracie, že v našich hospodách vedle sebe popíjí inženýr a dělník. Dejme pozor, aby to tak zůstalo," prohlásil za potlesku stovek mladých.
Studenti na Albertově vyzvali k liberálnímu prozápadnímu směřování země. Tím shromáždění skončilo.
Záznam DVTV z dnešního setkání na Albertově:
Asi 300 lidí se dnes v Praze účastnilo demonstrace Nacionalismus není alternativa, která chtěla upozornit na narůstající rasismus a xenofobii ve společnosti a na autoritářství v politice. Pochod, který z Vrchlického sadů došel na Jungmannovo náměstí, se obešel bez vážných incidentů. Akci pořádala Iniciativa Ne rasismu.
Demonstranti po cestě skandovali hesla "Nikdo není ilegální" nebo "Nacionalismus není alternativa". Nesli také protinacionalistické transparenty. Z dodávky jim po cestě hrála hudba, během pochodu zazněly i projevy. Akce se účastnili i Mladí zelení a Feministický blok. Před Lidovým domem, sídlem ČSSD, přečetli demonstranti kontroverzní výroky některých politiků a na dům házeli zmačkaný papír jako symbolický odpad, který je "tady doma".
Místo zelených karet se Zemanovym obrazkem jako vstupenkou na Albertov letos trikolory na klopach a vlajky. A zadne ploty. #albertov pic.twitter.com/HUzX0obpHJ
— Adéla Skoupá (@skoupaa) 17. listopadu 2016
S kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem mluvila reportérka HN Adéla Skoupá.
Proč jste sem dnes přišel?
Pro mě je 17. listopad nesmírně důležitý svátek, možná vůbec nejdůležitější z našich svátků, protože oslavuje to cenné, to vzácné. Aktivní odpor vůči zlu, vůči totalitám, vůči všemu, co nás jako jednotlivce i jako společnost ponižuje. Je to pohříchu vzácná příležitost v našich moderních dějinách, ta ochota vzít odpovědnost do vlastních rukou a riskovat při tom jako v roce 1939 třeba i smrt. Nebo velké problémy jako v roce 89. Takže ti, kteří to riziko podstoupili, jsou pro mě obrovskou inspirací a doufám, že nejen pro mě. Je třeba znovu připomínat, že máme o co opírat svou národní hrdost, že je to možné, že je to dobré. Zas a znova to připomínat.
Jak se vám líbí tento způsob shromáždění, třeba i ve srovnání s loňským rokem, kdy sem přišli příznivci Miloše Zemana a Martina Konvičky a vypadalo to tady úplně jinak?
Loni jsem tady byl o týden později, kdy se tady sešli studenti a profesoři a bylo to takové emotivní. Bylo to zraněné tím, že toho 17. listopadu minulého roku byla ta příležitost zneužitá pro jediného člověka, a ne pro studenty. Pro jediného člověka a jeho politické zájmy. Zejména mě vyděsilo, jak tady vzplálo něco, co hodně připomínalo nenávist. Jestliže tady nejvyšší ústavní činitel stál vedle pana Konvičky a šířila se tady nenávist, to mě varovalo a byl to jeden z důvodů, proč jsem se posléze odhodlal ke kandidatuře zrovna na tuto funkci.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu kritizoval některé politiky. Konkrétně zmínil členy TOP 09 a "kluky ze Staromáku", čímž zřejmě narážel na vystoupení například Petra Pitharta nebo Michala Horáčka z konce října. Tehdy se na protest proti neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu sešli odpůrci prezidenta Miloše Zemana na pražském Staroměstském náměstí.
Je zábavné pozorovat, jak se na 17.11. snaží přiživit někteří politici. V kampani vynikají hlavně ti z TOP 09 a pak "kluci ze Staromáku".
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 17, 2016
Na Letné, kam organizátoři svolali shromáždění na podporu prezidenta Miloše Zemana, se místo nahlášených až deseti tisíc lidí sešlo pouze pár desítek lidí. Někteří z nich vykřikují "Bohouše do koše" a pískají na píšťalky.
Na Letné, kam organizátoři svolali shromáždění na podporu prezidenta Zemana,se z očekávaných az deseti tisíc sešlo pouze par desítek jedinců pic.twitter.com/3Imef6lr9q
— Lukáš Prchal (@lukas_prchal) 17. listopadu 2016
17. listopad, @P_Fiala, Čuňas, Žáček, Bartuška, Štěpánová, Vondra, Benda, Fištejn, Marko a další, kteří byli tehdy "při tom" #nezapomínáme pic.twitter.com/syzDy4axx4
— ODS (@ODScz) 17. listopadu 2016
Na Letnou podle redaktora Lukáše Prchala dorazilo už přibližně 200–300 lidí. Rozdávají se zelené karty s podobiznou prezidenta Zemana.
Na Letné se sešli také mezi podporovateli prezidenta fanoušci zpěváka Ortela s čepicemi s jeho jménem nebo skupinka Národní domobrany pic.twitter.com/gy4h4rbcgD
— Lukáš Prchal (@lukas_prchal) 17. listopadu 2016
Přímý přenos z Hradčanského náměstí sledujte na Facebooku DVTV:
"Teď jsem byl na akci, kterou pořádali lidé, kterých bychom se do budoucna měli obávat. A to studenti a sluníčkáři na Palachově náměstí," zaznělo od jednoho z mluvčích na Letné, kde se sešli podporovatelé prezidenta Zemana.
Na Hradčanském náměstí stojí několik stovek lidí. Tiše s transparenty a vlajkami nad hlavou poslouchají projevy řečníků. "Snad máme naději do budoucna, budeme-li si připomínat výrok Jana Masaryka, že vítězství pravdy dá fušku," zaznělo z pódia.
Tisíce lidí si na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu. Na akci s názvem Korzo Národní, kterou pořádají studenti vysokých škol, se mohou pobavit i poučit o dění v listopadu 1989. Přibližně ve 14:00 na Národní třídu přišel průvod z Albertova, v jehož popředí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dechový orchestr Pralinka pak před pamětní deskou zahrál národní hymnu.
Ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta rychle udělala prezidenta, pokřtili dnes v Praze knihu Náš Václav Havel. Obsahuje rozhovory, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí.
"Miloš Zeman je jediný z politiků, kdo říká pravdu," prohlásil řečník Jan Mynář na demonstraci na podporu prezidenta. Na Letnou mu přišli vyjádřit podporu i někteří zástupci krajní pravice, jako je například Adam B. Bartoš.
Podpořit prezidenta Zemana přišel i Adam B. Bartoš s dalšími zástupci krajní pravice. pic.twitter.com/iUAwOj6MZS
— Lukáš Prchal (@lukas_prchal) 17. listopadu 2016
Na shromáždění s názvem Nezapomínáme! se sešli lidé protestující proti populismu a proti politice prezidenta Miloše Zemana. Mnozí lidé měli stejně jako při takzvané sametové revoluci v roce 1989 připnuté na oblečení české trikolory. Nad hlavami shromážděných vlály i vlajky Evropské unie, Severoatlantické aliance a Tibetu.
Lidé se zelenými kartami pro Zemana nezmizeli ani nevymřeli. Jen se jich letos cca 300 neseslo na Albertově, ale na Letné... #17listopad pic.twitter.com/VqaXEgv7ip
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
V 15 hodin začalo protestní shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na mítink na Moravském náměstí přijeli i poslanci Kotlebovy Ľudové strany. Před několika desítkami lidí hovoří předseda DSSS Tomáš Vandas. "Vládnou nám kolaboranti," hřímá za vlažného potlesku přihlížejících.
Do Brna přijeli i extremisti ze Slovenska. Mezi nimi i poslanci Kotlebovy Ľudové strany. pic.twitter.com/2tMJgyav8p
— Jan Hejl (@janhejl) November 17, 2016
"17. listopad je nejvýznamnější den našich novodobých dějin. Zakončuje oblouk naší cesty k demokracii a sjednocení se svobodnou Evropou," řekl ve svém svátečním projevu slovenský prezident Andrej Kiska. "Ať se daří krásnému, demokratickému Slovensku," uzavřel Kiska.
17. 11. pic.twitter.com/yks2PImciX
— Martin Fendrych (@fendrych_m) November 17, 2016
Ceska extremni pravice evidentne (nastesti) neni moc jednotna, dalsi cca dvoustovka na Nam. Repu. Krici tu pan z mobilizacniho videa z auta. pic.twitter.com/tr4uyptgP1
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
Roman Bakala ve svém projevu upozornil na incident na Palachově náměstí, kdy na demonstraci Bloku proti islamizaci někteří lidé pouštěli svolávací hudbu do mešit. "Udělali to lidi, kterých se do budoucnosti musíme nejvíc bát, studenti a lidé placení zahraničními vládami," řekl Bakala shromáždění. Během demonstrace se na budově Uměleckoprůmyslové školy (UMPRUM) objevil plakát s nápisem Islám a velkým srdcem. K tomu skutečně zněl zpěv muezzina svolávajícího muslimy do mešity.
Ústavní činitelé, poslanci, diplomaté i další osobnosti veřejného života si dnes na mnoha místech Prahy připomněli výročí 17. listopadu. pic.twitter.com/jWkoOa6lVE
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) November 17, 2016
Policisté při jedné z dnešních akcí k výročí 17. listopadu zadrželi v centru Prahy osmačtyřicetiletého muže kvůli údajné propagaci nacismu. Podle nich pouštěl ze zvukové aparatury, kterou měl na autě, hudbu a mluvené slovo s nacistickou tematikou. "Kriminalisté po konzultaci se státním zástupcem v nejbližší době zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," uvedla policie.
#17listopad 1989 a @USEmbassyPrague — poslechněte si vzpomínky amerických diplomatů, kteří byli v roce 1989 v Praze: https://t.co/oSQvREAsaF pic.twitter.com/ZAW3x0dfyK
— U.S. Embassy Prague (@USEmbassyPrague) November 17, 2016
Národní září #listopad #17listopad #narodni pic.twitter.com/q8WQkL6z7G
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
V Pařížské ulici je kvůli nahlášenému pochodu extremistů několik policejních hlídek a monitorovací vůz. Průvod ale ještě nevyrazil z Letné a kdoví, zda vůbec půjde. Podle zpravodajky Aktuálně.cz je extremistů jen hrstka. Několik skladeb jim zahrál Tomáš Ortel.
Z Letné vyráží pochod příznivců krajní pravice. Účastníků je do stovky. V Pařížské ulici na ně čekají jejich odpůrci, kteří jim chtějí zabránit vstoupit do židovského města.
Na Letné policisté zjistili, že čtyři lidé porušili jak přestupkový, tak shromažďovací zákon. "Dvě z těchto osob totiž byly oděny do armádních uniforem, další dvě byly při shromáždění ozbrojeny noži," uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. Nože jim policisté zabavili.
Narodni prochazi Zeman jako samuraj, nechybi ani panda. #17listopad #listopad #narodni #pruvod pic.twitter.com/8VWBrzEwzg
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
Na shromáždění před brněnskou radnicí se sešlo přes sto převážně mladých lidí. Organizátoří účastníkům rozdali svíčky, na závěr se bude zpívat studentská hymna. Jeden z řečníků, lidovecký senátor Zdeněk Papoušek, vyzval, aby lidé příští rok přišli k volbám. "Musíme volit hlavně odpovědně," zakončil svůj projev. Předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová hovořila převážně o svobodě. "Nezaměňujeme svobodu za osobní pohodlí?" tázala se publika. Mezi účastníky nechyběl například novopečený náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula (TOP 09). O hudební vložku se postarali studenti JAMU.
Pochod z Letné změnil trasu kvůli odpůrcům u právnické fakulty. Vydal se cestou přes Chotkovy sady. Účastníci pochodu mají vlajky a transparenty s nápisy "Ať žije Zeman". U izraelské ambasády několik lidí křičelo: "Multikulti nechceme." Organizátoři původně po skončení demonstrace plánovali pochod k Úřadu vlády, část z účastníků akce se z Letné vydala k Betlémskému náměstí.
Počet lidí protestujících u Čechova mostu u právnické fakulty se pohybuje kolem dvou stovek. Vesměs se jedná o mladé lidi. Levicových radikálů je jen pár. Na Čechově mostě jsou policejní hlídky, odtud se odpůrci krajní pravice vydali směrem k Rudolfinu. "Náckové táhněte, uprchlíci vítejte," křičeli předtím.
Bezkomunistu.cz a skauti prave pres Narodku natahuji lidsky svetelny retez #17listopad #listopad #narodni pic.twitter.com/ebs3CW5QaY
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
Narodni trida a 17. listopad👏👌 #17listopad #Praha #dvtv #natacimdvtv pic.twitter.com/2dW56VfgfV
— tom svoboda (@tsphot) November 17, 2016
Někteří z lidí protestujících proti průvodu mířícímu z Letné čekají u Rudolfina. Nyní je zde několik desítek lidí, ale rychle přibývají. Někteří z anarchistů si v trase průvodu sedli na tramvajové koleje před Rudolfinem. Policisté je zřejmě budou násilím zvedat.
Na konci mostu čekají těžkooděnci a oddělují průvod směřující z Letné od odpůrců. Na kolejích dál sedí skupina lidí. Křičí "Nedej náckům žádnou šanci". Policie několik lidí odvádí pryč. Dorazili i psovodi se psy.
Když společnost se rozumně jen krčí v koutě a svalnaté jsou pouze řeči u sklenic, přichází často chvíle studentů. Díky! pic.twitter.com/Lkiwuf2VPd
— Martin Stropnický (@stropnickym) November 17, 2016
Odpůrci křičí: "Židovským městem ani metr" a "Nedej náckům žádnou šanci" a na kolejích brání v pokračování průvodu. Z průvodu krajní pravice se ozývá skandování "Nic než národ". Od sebe je drží policisté.
17. 11. Tomáš Halík mluví o "dni hněvu", neboť "prezident se stal mravním a bezpečnostním rizikem pro tento stát". pic.twitter.com/XijSoMo4P7
— Martin Fendrych (@fendrych_m) November 17, 2016
"Na Palachově náměstí se naše poznatky o rizikových osobách potvrdily, kdy se skupina názorových odpůrců snažila pochodu zabránit v pokračování. V tu chvíli nastoupili policisté speciální pořádkové jednotky, kteří obě skupiny od sebe oddělili," dodal mluvčí policie Tomáš Hulan.
Na Vaclavaku posloucha Mikulase Beka jeste vic lidi nez Sto zvirat na narodce #17listopad #listopad #vaclavak pic.twitter.com/wcyyXxWq4d
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
Policisté megafonem vyzvali přítomné, aby přestali blokovat ulici, jinak použijí donucovací prostředky. Doprava v Křižovnické ulici je přerušena, tramvaje stojí.
Přes pět desítek lidí se dnes v Ostravě sešlo na vzpomínkovém pochodu u příležitosti výročí 17. listopadu. Lidé se svíčkami prošli centrem města, poslechli si projevy organizátorů nebo si zazpívali píseň Jednou budem dál, která byla jednou ze skladeb provázejících v roce 1989 takzvanou sametovou revoluci. Během vzpomínkové akce, které se účastnili například i herci Vladimír Polák, Tomáš Jirman či Jitka Smutná, zazněl i úryvek z politické eseje Václava Havla Moc bezmocných.
"Trochu jsme se rozdělili, ale zbytek je na cestě. Čekáme," hlásí pořadatel průvodu.
Příznivci krajní pravice a Zemana došli do cíle u Betlémské kaple, ale jinou trasou, než zamýšleli. Do židovského města se nakonec přes odpůrce nedostali. "Byl to trochu dlouhý pochod," hodnotí to pořadatel.
"Jménem zákona přestaňte blokovat pozemní komunikaci, vydejte se směr Staroměstské náměstí," vyzývá je policie.
Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Záměrem organizátorů z Bezkomunistů.cz bylo přitom spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy. Po 17:00, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.
Dorazilo podle odhadů policistů asi 400 lidí. Účastníci projdou centrem města na Kraví horu, kde zazpívají českou a slovenskou hymnu. "V průvodu s námi půjdou historici, budeme se zastavovat u míst, která jsou spjatá s naší historií," upřesnila jedna z organizátorek.
U Klementina vystupuji policiste se psy a chystaji se nejspis odvazet skupinku lidi, kteri blokovali pruvod neonacistu. #17listopad pic.twitter.com/f1YYitvtcC
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
— Jan Hejl (@janhejl) November 17, 2016
Václavák, 17.11. Rock&roll pro starý páky, který pomáhaly sundat komouše. Dík! pic.twitter.com/QxVaGorW86
— Martin Fendrych (@fendrych_m) November 17, 2016
Extremiste dosli k Betlemske kapli a recnili. Mistni jim k tomu z okna pustili Modlitbu pro Martu. #reknitopisni @Aktualnecz @Hospodarky
— Marketa Srajbrova (@MSrajbrova) November 17, 2016
"Jedna skupina obyvatel není nepřítelem druhé skupiny obyvatel. Jediným nepřítelem je ten, kdo toto rozdělení zavedl, protože to je jeho jediná šance," řekl herec a režisér Jiří Mádl. "Jsem pro trestání urážky hlavy státu, té prezidentské židle, protože nejvíc ji uráží ten, kdo na ní sedí," prohlásil režisér Jiří Menzel.
K lidem na Václavském náměstí promluvili i další umělci. "Demokracii a svobodu na ulici nevybojujeme. Musí se spojit občanské iniciativy a vyvíjet trvalý tlak na naše představitele. Nezasloužíme si, aby nás urážel Miloš Zeman a aby nás Andrej Babiš zbavoval svobod," prohlásila režisérka Olga Sommerová. "Demokracie je o vůli většiny. Ale i akce menšiny mají smysl. Chartu 77 podepsalo necelých 2000 lidí, 10 milionů mlčelo. A přesto to mělo smysl. I díky nim tu teď můžeme stát a vyjadřovat své názory," připomněla herečka Bára Štěpánová.
"Ataky pokojného pochodu pokračovaly i nadále. Několik desítek názorových odpůrců přehradilo trasu průvodu nejprve v křižovatce ulic Platnéřská a Veleslavínova a později i Platnéřská a Křižovnická. Na obou místech opět policisté speciální pořádkové jednotky oba tábory oddělili," sdělil mluvčí policie Tomáš Hulan.
Svíčky poskládané do slova demokracie se dnes podvečer rozsvítily na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. K bustě prvního československého prezidenta T. G. Masaryka umístěné na radnici je přinesly stovky lidí. Zúčastnily se akce s názvem Rozsviťme demokracii, kterou pořádal Ateliér 3D Jihočeského divadla.
Ekumenická modlitba za oběti totalitních režimů v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě byla jednou z akcí, kterými končí dnešní oslavy výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Vedl ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a zúčastnili se jí také zástupci Ekumenické rady církví sdružující přes deset křesťanských církví v Česku působících. K přítomným, kteří zcela zaplnili lavice v katedrále, promluvil také s připomínkou 17. listopadu 1989 herec Jan Kačer. Patří k nejvýraznějším tvářím sametové revoluce.
Fronty na banány a nedostatek toaletního papíru - i tyto problémy se vyřešily po roce 89. #dikyzemuzem #odpolednebylklid #humanrights pic.twitter.com/LxHVMLUJYU
— Amnesty_CZ (@amnestyczech) November 17, 2016
Ceny Arnošta z Pardubic, kterými Univerzita Karlova poprvé ocenila vynikajícího vyučujícího a vzdělávací počiny, získal filozof Jan Sokol, tvůrci počítačové historické hry Československo 38-89 a tým z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který zavedl aktivní simulovanou výuku. Tyto univerzitní ceny byly poprvé předány při dnešním slavnostním večeru v Karolinu.
Stovky lidí v Brně vzpomínaly na události listopadu 1939. Nacisté tehdy popravili devět vedoucích představitelů studentských organizací, stovky jich zatkli a deportovali do koncentračních táborů. Lampionový průvod se zastavil na filozofické fakultě, právnické fakultě a Kounicových kolejích, než dorazil na Kraví horu. Všechna tato místa jsou spjata s nacistickými represemi.
Policie sebrala par lidi blokujicich extremisty... to je pri dnesnim vyroci nejaka forma konceptualniho umeni? https://t.co/5Be23oE1wV
— Adéla Skoupá (@skoupaa) November 17, 2016
Policie držela protestující i novináře (štáb DVTV) cca hodinu u Four Seasons. Téměř každý byl zkontrolován. Policie si nahrála naše občanky pic.twitter.com/CwhnSCPmBq
— DVTV (@DVTVcz) November 17, 2016
Na Václavském náměstí se rozeznělo cinkání z mobilů, hodinek, i klasických budíků, aby se "probudila" občanská společnost.
Policisté ale zůstávají ve větším počtu v ulicích. "Policisté a strážníci budou i nadále zajišťovat hladký průběh oslav na Národní třídě a Václavském náměstí. V ostatních částech centra metropole zůstávají zejména policisté pořádkové služby, kteří budou dohlížet na klid a veřejný pořádek v takzvaném zvýšeném dohledu až do pozdních večerních, respektive brzkých ranních hodin," uvedl mluvčí policistů Tomáš Hulan.
Většinu z nich kvůli tomu, že neuposlechli jejich výzvy v Křižovnické ulici, kde průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana zablokovali jeho odpůrci. Osm lidí nyní čelí podezření z přestupkového jednání neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Jednoho muže policisté zadrželi na Jiráskově mostu kvůli údajné propagaci nacismu.
Děkujeme za pozornost a přejeme klidný zbytek 17. listopadu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist