Senátní volby v Mostě jsou neplatné. Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková. 

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála. "Argumentovat svrchovanou vůlí voličů by bylo nebezpečným precedentem," konstatoval soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Prakticky by to znamenalo, že to bude magistrát, který rozhodne, kdo se smí, anebo nesmí voleb zúčastnit.

Dernerová chce opět kandidovat, za koho neví

Pokud volby na Mostecku zůstanou neplatné, prezident Miloš Zeman bude muset podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

Alena Dernerová již oznámila, že se opakovaných senátních voleb zúčastní. Zda to bude znovu pod hlavičkou hnutí Severočeši.cz, ještě neví. "Samozřejmě že o tom člověk uvažuje. Už jsem měla nabídky z jiných stran. Lidé mi už nabízeli i to, že začnou sbírat podpisy, že to pro mě udělají. Zvážím to," řekla Dernerová. Opakovaných voleb se zúčastní i hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval za ČSSD a Dernerová ho porazila v druhém kole. "Nevidím důvod, proč bych se neúčastnil," řekl.

Čtvrteční soudní rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, ve druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

NSS nejprve při čtvrtečním líčení rozhodl, že bude za rozhádané politické hnutí Severočeši.cz jednat právě s místopředsedkyní Jeníčkovou, která jménem hnutí zvolení Dernerové zpochybnila. Stížnost pak chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz, vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpětvzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS jednoznačně neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat. Soud má pochybnosti o právoplatnosti jeho zvolení, uvedl předseda senátu Tomáš Langášek. Předsedou se měl Schwarz stát na nedávné valné hromadě.

Stažení krajské kandidátky magistrát vyhověl

Hnutí je rozpolcené. Jeníčková těsně před volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a žádala odvolání kandidatury Dernerové. Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle čtvrtečního vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Jeníčkové se ale podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde rozhodoval krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu. Jeníčková zpochybňuje také platnost valné hromady, z níž vzešel jako předseda hnutí Schwarz. Naopak Schwarz tvrdí, že je demokraticky zvolený a že jej podporuje většina hnutí.

Kromě Jeníčkové podal stížnost kvůli senátním volbám v Mostě také její spojenec Luboš Pitín. Oba se domnívají, že lékařka Dernerová nebyla platnou kandidátkou, a tedy ani nemohla být řádně zvolena senátorkou. Další stížnost podala skupina lidí kolem Vlastimila Balína.

Osobní msta?

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat ze senátních voleb Dernerovou kvůli osobní mstě. "Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku," řekl Schwarz. Připomněl také to, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Lhůta k vyřešení stížností na senátní volby vyprší soudu 17. listopadu. Volební senát se ale pokusí podněty vyřešit rychleji, protože horní komora parlamentu by se měla poprvé v novém složení sejít už 16. listopadu.

 

 

Související