Jihomoravská policie letos za prvních deset měsíců zkontrolovala 5521 nákladních vozidel a autobusů, z toho 1120 vyšlo se závadou. Nejčastěji šlo o porušení maximální doby řízení či délky a četnosti povinných přestávek. Uloženo bylo 89 kaucí dohromady za 4,3 milionu korun, uvedl ve středu na policejním webu mluvčí Pavel Šváb.

Česko dá světu kamion bez řidiče. Nabereme stovky českých inženýrů, říká šéf vývoje firmy Valeo - čtěte ZDE

Policisté také zkontrolovali 547 nákladních vozů kvůli zvážení nebo rozměrům vozu, z toho u 240 z nich našli závady. "Jde o tipovaná auta, neznamená to, že téměř každé druhé má problém," uvedl Šváb. U 72 vozů šlo o porušení rozměrů vozidel, u 168 překročení povolené hmotnosti. Desítka řidičů se odmítla podrobit kontrolnímu vážení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za poslední dva týdny policisté pořádali dvě akce, při nichž vážili kamiony. První odhalila 26 přetížených vozidel. Ve státní svátek zase policisté kontrolovali, zda řidiči neporušují zákaz jízdy. Padlo 93 pokut.

Mluvčí uvedl, že policisté při těchto akcích dosud používali běžné vozidlo uzpůsobené pro výkon této části služby. To se ale změní. "Po mnoha jednáních s představiteli Jihomoravského kraje dostane naše krajské ředitelství vozidlo šité na míru pro kontrolu v oblasti nákladní dopravy. Kromě běžného policejního a kancelářského vybavení bude speciál disponovat mobilními váhami, inspekční kamerou, potřebným nářadím, montážním lehátkem, měřidly, čtečkou čipových karet či osvětlovacím teleskopickým stožárem," uvedl Šváb. Policisté si speciální vůz převezmou ve čtvrtek.