Ve vládě Bohuslava Sobotky končí tři sociálnědemokratičtí ministři: Jiří Dienstbier, Michaela Marksová a Svatopluk Němeček. Hospodářským novinám to prozradilo několik na sobě nezávislých zdrojů, podle nichž by měl právě tato tři jména premiér sdělit v úterý po poledni na schůzce v Lánech. 

Premiér však po debatě s prezidentem prohlásil, že žádné konkrétní změny vlády zatím zveřejňovat nebude. Až se rozhodne, které ministry vymění, chce jako prvního informovat prezidenta.

"Dienstbiera už jsme včera zapili," řekl HN jeden z představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. Radost sociálních demokratů v hlavním městě má vysvětlení – jejich vztahy s Dienstbierem jsou vyostřené od voleb v roce 2010, kdy odmítl magistrátní koalici s ODS.

Marksové podle dalšího zdroje Sobotka vyčítá její nečinnost, například kolem zákona o sociálním bydlení. Podle informací Respektu by Dienstbiera mohl nahradit poslanec Jan Chvojka a Němečka lékař a šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

O místo v kabinetu naopak podle informací HN nepřijde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který prohrál v říjnových senátních volbách a sám premiérovi nabídl svou rezignaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist