Bývalý advokát Zdeněk Altner, kterému letos na jaře přiznal soud téměř 338 milionů korun ve sporu s ČSSD kvůli kauze kolem Lidového domu, v pondělí ráno zemřel. Sdělil to jeho advokát Václav Veselý. Altnerova rodina se s ohledem na smutek nebude k úmrtí zatím vyjadřovat, dodal Veselý.

Devětašedesátiletý Altner na konci března vyhrál letitý soudní proces se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, kterým se aktuálně zabývá Nejvyšší soud.

Altner zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu od roku 1997. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem podepsal tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Altner se společníky pro ČSSD spor se státem v roce 2000 vyhrál a od té doby se se stranou přel o odměnu za vykonané služby. Na konci letošního března pravomocně vysoudil přes 337 milionů korun.

ČSSD však Altnerovi vysouzené peníze nezaplatila a oznámila, že hodlá uspokojovat jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili. Sociální demokraté také proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli také odklad vykonatelnosti.

Nejvyšší soud (NS) v červnu straně vyhověl, a ČSSD tak zatím platit nemusela. Rozhodnutí ve věci samé ale u NS dosud nepadlo. Proti odkladu vykonatelnosti podal Altner ústavní stížnost.

Podle Altnerova advokáta Václava Veselého bude spor pokračovat, až proběhne dědické řízení. 

Kvůli sporům s ČSSD Altner čelil trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory (ČAK). V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů pro porušení povinnosti mlčenlivosti při medializaci celého sporu s ČSSD.

Na podzim 2013 byl Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu, který vydaly slovenské orgány. Později jej Německo vydalo ke stíhání na Slovensko, kde čelil stíhání z maření konkurzního řízení. Podle tisku jako konkurzní správce jedné z firem neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení. Bratislavský soud na něj vzápětí uvalil vazbu, z níž byl Altner později propuštěn.

Altner byl v době rozsudku pražského soudu ve sporu s ČSSD v seznamu hledaných osob a byl stíhán kvůli zpronevěře více než 800 000 korun. Soud se měl jeho kauzou začít zabývat v dubnu. Kvůli omluvám z důvodu nemoci však čekal na vyhotovení posudku o Altnerově zdravotním stavu.